3D Yazıcı mı ? Ucuz iş Gücü mü ?

Virginia Üniversitesi öğrencilerinin, 3d yazıcı ile, turbofan motorunun da içerisinde bulunduğu tüm parçalarını üretip başarılı bir şekilde çalıştırdığı bir model  olması tesadüf mü? Elbette değil. 3d yazıcılarla tasarım yapan insanlar, gün geçtikçe daha başarılı prototipler ortaya çıkartıyor. Farklı sektörlerdeki firmalar da 3d yazıcıları bu tip araştırmalar sonucunda üretim birimlerine entegre etmeye başlayacaklar. Duyulduğunda kulağa basit gelen gelişmelerin bile, ileride bizi nereye götürebileceği, üretime neler katabileceği düşüncesi gelişime açık insanlar tarafından heyecanla bekleniyor. 

Son 20 yılda yapılan icatların, yazının bulunmasından bugüne kadarki icatlardan daha fazla olduğu göz önüne alınırsa, 3d yazıcıların aslında ne denli önemli olduğu daha da kazınıyor kafamıza. Diğer icatlarda olduğu gibi, “ilk 20 yıl sadece üst tabakanın kullanacak olması” durumu da pek yok. Zira satış bandı çoğu firmada ulaşılabilir seviyelere çekildi. Elbette her eve girmesi vakit alacaktır, ama ulaşılamayacak bir teknoloji olarak yaftalanmamalı. Fiyatlar orta direğin bile ulaşabileceği seviyelere geldi. Çoğu 3d yazıcı, otomobil fiyatlarının beşte birine alıcı bulabiliyor. Otomobilin hayata kattıkları elbette yadsınamaz lakin beşte bir fiyatına 3d yazıcı sahibi olup, hayallerinin izin verdiği sürece tasarlayıp kullanabilme imkanı veren aletlerin bu fiyat bandına inmesi de sevindirici bir gelişme. Diğer açıdan, sanayi harcamalarında her zaman dünyada ilk sıralarda yer alan Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barrack Obama’nın, 3d yazıcıların yeni sanayi devrimi olduğunu belirtmesi ve bu aletlerin sanayide yoğunlaşmasına karar verdiklerini deklare etmesi de gerçekten bir devrimle karşı karşıya olduğumuzun göstergesi. 
Tabii bu gelişmelerin üretim yapan fabrikalara etkisini 3d yazıcılar daha da yaygınlaşıp, bir üretim faktörü olduktan sonra göreceğiz. Fakat bazı ekonomistler, 3d yazıcıların özellikle Çin ve Hindistan gibi büyük markaların üretimlerini ucuza mal ettikleri ülkelerde “ucuz işçi” sayısını düşüreceği, bir noktadan sonra ise büyük markaların bu tip ülkelere fabrika kurmaktan vaz geçeceği yönünde bir fikir içerisindeler. Her devrimde olduğu gibi, 3d yazıcı devrimi de, getirdiği sosyal değişimlerle anılacak. Bunun doğurduğu toplumsal olayların bile olabileceği düşünülmekte. İş gücüne olan ihtiyaç, sanayi devriminden sonra bile hatrı sayılır derecede düşmüşken, 3d yazıcıların dünyayı nereye sürükleyeceği de konuşulanlar arasında. Bu tip ülkelerde ucuza çalışan insanların, bu tip işlerde çalışma gereksinimi duymamasını sağlayacak iş imkanları ortaya çıkarabilir. Yani iş gücüne olan ihtiyacı azaltıp, fikir gücüne olan ihtiyacı arttırabilir. Hepsi teoride olan bu varsayımların akıbetini, elbette ileride tecrübe edeceğiz.
   

   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder