3D Yazıcılar Sağlık Alanında Çığır Açacak

Sağlık alanındaki gelişmeler  her zaman heyecan verici ve geleceği şekillendiren buluşlar olmuşlardır. Aşılar, ilaçlar, serumlar, protezler, ameliyat gereçleri… Hepsinin ortak amacı insanların başına bela olan hastalıklara son verip,  hayatı daha da yaşanır hale getirmek ve uzun yaşamın sırlarını aramak. İnsan hayatındaki bu gelşimler ve icat edilen buluşlar, ortalama ömrü arttırdığı gibi, yaşam kaltesini de arttırdı. 3d yazıcılar da bu gelişmelerin son halkasında yer alıyor. 
 

Binlerce yıl boyunca, insan vücudu belirli bir süre sonra çalışamaz hale gelen organları yüzünden iflas etti. Ne zaman ki organ naklinin gerçekleşmesini sağlayan teknolojik gelişmeler ortaya çıktı, cerrahi operasyonlar sayesinde  insanların ömürleri uzadı. Kalp, böbrek, karaciğer ve hatta ülkemizde de son zamanlarda artan yüz nakilleri. Bu operasyonların da en sorun çıkaran evresi kendi dokunuza uygun dönor bulmak. 3d yazıcılar organ nakillerinin de belirli bir dönore ihtiyaç duymaksızın gerçekleştirmemizi sağlayacak. Kök hücre sayesinde, kendi dokumuzdan, 3d yazıcıyla oluşturulan organlar işlevini kaybetmiş organlarımızla ile değiştirilebilinecek. Bu da 3d yazıcının tıp alanında devrim olarak nitelendirilmesini sağlayan en büyük etken. Bir örnek vermek gerekirse üretim malzemesi olarak insan dokusu kullanan bilimadamları canlı ve duyma yeteneğine sahip bir kulak dahi yapmayı başardılar.
. Bir grup Amerikan bilim adamı, kemiğe benzer özellikler taşıyan seramik tozu üzerinde 4 sene çalışıp, kemiğe benzeyen bir maddeyi ortaya çıkardılar. Daha dayanıklı olması için silis ve çinko oksit eklenilen, kalsiyum fosfattan oluşan seramik tozuna, plastik birleştirici malzemeler ekleyip kemiğe çok benzeyen bir madde oluşturdular. 1250 derecede iki saat boyunca fırınlanan bu madde, hasarlı kemiğe ekleniyor ve çevresinde yeni kemik hücrelerinin oluşması bekleniyor. Tavşan ve fareler üzerinde denenen bu yöntem, hasarlı kemiğin çevresinde yeni kemik hücrelerinin oluşmasını sağladı. Canlı kemik hücreleri oluştuktan sonra bu madde, kendi kendine çözülüp yok oluyor ve hasarlı kemik, yeni üretilen kemik hücre ve dokuları ile tamamen kullanılır hale geliyor. Buna ek olarak, kafatası implantı üretmek için de kullanılıyor 3d yazıcılar. Abd’de bir hastanın hasar görmüş kafatasının %75’lik kısmı, 3d yazıcı ile üretilen plastik implant ile değiştirilmiş. İçerisindeki minik oyuklara eklenen polyetherketone de tıpkı farelerde denenen yöntem gibi, çevresinde yeni kemik dokularının oluşumunu sağlıyor. Bu plastik-polimer maddenin taranması ve implantın üretilmesi iki haftaya yakın sürebilmekte.

Bu tip gelişmeler, 3d yazıcıların nedenli önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamakta. Sağlık alanında da kullanılabilen bir buluş olması, 3d yazıcının sadece keyfi nedenlerle kullanılacağı öngörüsünü de yıkıp, bir çok alanda kullanılan bu teknolojiyi kullanarak, gelecekte nasıl yaşayabileceğimizle alakalı fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder