Sudan Daha Hafif Çelikten Daha Güçlü


    3d yazıcılar ile ilgili yenilikçi gelişmeler tüm sektör kollarından geliyor. Malzeme bilimi de bunların en önemlilerinden. Ne kadar yeni malzeme geliştirilirse ve bu yeni malzemeler ürün geliştirme safhasında ne kadar çok kullanırsak, teknolojik gelişimin önü o kadar açılmış olacak. Yeni geliştirilen her malzeme benzersiz sonuçlar elde etmemize yarayacak, bir çok sektörde bu yeni malzemelerin sağladığı olumlu gelişmeler ile aşama kaydedilecek.


    Hafif ve güçlü malzemeler geliştikçe, sanayi alanında üretim çok daha da kolaylaşacak. Bu esnada, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden Alman bilim adamları, çelikten daha güçlü ve aynı zamanda inanılmaz derecede hafif bir materyali 3d yazıcı ile üretmeyi başardılar. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsünden Jens Bauer ve mühendis arkadaşları, Nanoscribe sistemini kullanarak ürettikleri, sudan daha az yoğun, çelikten daha güçlü olan bu maddeyi deneysel üretimin en önemli kanıtı olarak görüyorlar. Böyle güçlü ve tok malzemeler genelde ağır oluyorlar, bunların istisnası kemik ve odun. Onlar da gözenekli yapıları sayesinde diğer maddelerden ayrılıp, kendilerine özgü bir özelliğe bürünüyorlar. Bu malzemelerin özelliklerini göz önüne alarak, Bauer ve ekibi bu maddelere benzer yapısal özellikler taşıyan maddeyi ürettiler. Bu madde bal peteği şeklinde tasarlanıp, alüminadan (Aluminyum Oksit) üretildi. Bu madde, metreküpte 1000 kg hacimden daha az olması onu sudan daha az yoğun, bal peteği şeklindeki 50 nanometre kalınlıktaki yapısal özellikleri sayesinde ise çelikten daha güçlü hale geldi. Alman mühendisler bu maddenin havacılık başta olmak üzere, bir çok yüksek performanslı malzeme gerektiren sektörde kullanılabilmesini, insanlara yarar sağlayabilmesini arzu ettiklerini belirttiler.    
    Bu ve benzeri yeni gelişmeler bir devrimin başlangıç noktası olabilir. Teknolojinin geldiği nokta, 3d yazıcılar ile geliştirilen, ultra hafif, ultra güçlü malzemelerle üretilmiş ürünler, yapılar, taşıtlar, makineler... İnsanlık yepyeni bir çağa giriyor. 3d yazıcıların üretim sürecini değiştirmesi ile oluşacak olan yeni bir çağa.
          

Kaynak : PNAS, 2014. DOI: 10.1073/pnas.1315147111 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder