3D Yazıcıların Altın Yılı

2013 yılı 3d yazıcıların geliştirilmesi ve yazıcının ürettiği ürünlerin artması açısından çok önemli bir yer işgal etmekte. Üretimin geleceği olarak görülen 3d yazıcılar, üretim biçimini ve üretilen ürünlerin satın alım şeklini değiştirmesi açısından önemlidir. Yıllar boyunca uzmanlar yaptıkları araştırmalar ve baskı tasarımları ile üretimin geliştirilmesi ve kolaylaşması için farklı yollar denediler. Sonunda en kullanışlı yol bulunmuş gibi.

FNX-13
FNX-13
Çin’in Changsa Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Fakültesi, Otomobil ve Makine Mühendisliği bölümündeki öğrenciler FNX-13 isimli, kasası tamamen 3d yazıcı ile geliştirilmiş, saatte 150 km/s hıza çıkabilen bir yarış otomobili geliştirdiler. Bu araca Honda 600cc motosiklet motoru takan öğrenciler, 35.570 dolar gibi bir bütçe ile bu ürünü ürettiler. ABD’nin Colorado eyaletinde, Easton LaChappelle isimli 17 yaşındaki lise öğrencisi işlevsel bir protez kol ve el üretmek için 3d yazıcı kullandı. Küçüklüğünde Lego’lara oldukça meraklı olan LaChappelle, Lego’lar ile haşır neşir olmasının biyonik kol üretme konusunda kendisine oldukça yardımcı olduğunu söyledi. LaChappelle, Beyaz Saray’a davet edilerek başkan Obama ile görüştü, daha sonra NASA’dan teklif alan öğrenci, Robonaut ekibine dahil olarak NASA’da çalışmaya başladı. 

Easton LaChappelle
Easton LaChappelle 


Lorik Erichsen isimli bir tasarımcı, 3d yazıcı kullanarak el jeneratörü geliştirdi. 4.000 rpm’ye kadar çıkan çevirme gücü, herhangi ekstra bir güç gerektirmeden 40 volt üretebilmekte. Erichsen, bu projesiyle CGTrader 3D yarışmasında birinciliği kazandı. Bu elle çalışan akü, geliştirildiği takdirde yanımızda şarj gerektiren aletleri herhangi ekstra bir güce ihtiyaç olmaksızın şarj edebilmemizi sağlaması açısından önemli. Bir diğer gelişme ise Avrupa Havacılık ve Savunma Grubu (EADS)’ın, 3d yazıcı ile bisiklet üretmesiydi. Günümüzde kullanılan bisikletlerden %65 daha hafif olan bu bisiklet, sinterleme yöntemi kullanılarak plastikten oluşturuldu ve Airbike ismini aldı. Ama 2013 yılına damga vuran “yazdırma” olayı diğerlerinden tamamen ayrılan biyonik kulak üretmekti. Princeton Üniversitesi araştırmacıları, polimer jel baskı kullanarak, buzağı hücrelerinden biyonik bir kulak ürettiler. Duyma sorunu yaşayan insanların dertlerine çare olmasa da, insanların biyonik organlarla donatılacağı mitini doğrular nitelikte bir gelişme olduğu su götürmez bir gerçek.


2013 yılı bir çok teknolojik gelişme haricinde 3d yazıcıların şimdiye kadarki tepe noktasını gördüğü yıl oldu. Yıllar geçtikçe 2013 içerisinde üretilen ürünler bize, 1900’lerde icat edilen ürünler kadar “az kullanışlı” gelebilir. Lakin gelişme sürecine sonsuz derecede açık olan 3d yazıcılar geleceğimizi şekillendirecek ve yeni bir çağa girmemize ön ayak olacaklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder