3D Yazıcılar Tüketicileri Üreticilere mi Dönüştürüyor ?


Yazıcılar mürekkebi kağıda püskürten bir aletten, tabaka tabaka ürün işleyen bir alete evrildi. Ekonomik bağlamda arz-talep etkisini nasıl şekillendireceği de merak konusu. Seri üretime sekte vurma olasılığı bunlardan önemli olanlardan biri. Peki bunun sebebi ne?


Birşeylerin “çıktı”sını almak istediğimizde, yazıcı bulunan en yakın yerlere gidiyor, istediğimiz bir belgeyi elde etmek için farklı yollar deniyorduk. Bunun da kendi içerisinde oluşturduğu bir ekonomik ekosistemi vardı, hala az da olsa var. Evlere yazıcıların girmesinden sonra yazıcıların oluşturduğu ekonomik ekosistem küçüldü, hatta yok olma noktasına geldi. Artık istediğimiz şeyi yazdırabiliyorduk kağıt üzerine. Peki ya 3d yazıcının getirdiği yenilikler ve üretimde kişiselleştirme vaadi hangi sektörü vuracak? İnsanların hangi ihtiyaçlarına daha çok karşılık verecek? Elbette günlük hayatta kullanacağımız şeylerin hepsini, kendimiz tasarlayıp 3d yazıcı ile çıkarabilecek bilgi seviyesinde ve düzeyinde olamayacağız. İleride bir ürünü gidip satıldığı yerden almak yerine, o ürünün 3d tasarımını alıp evimizde, kendi 3d yazıcımızla bunu üretebilecek ya da tasarlayabileceğimiz düzeyde olan ürünleri kendi evimizde üretebileceğiz. 

3D Printer ile 3D Devreler
3D Printer ile 3D Devreler
İnsanların arz-talep dengeleri de burada değişebilir. Spesifik olarak çatalı örnek olarak gösterebiliriz. 3d yazıcıların üretim malzemelerindeki farklılık, çeliğin bile üretim malzemesi olarak kullanılabilecek olması çatal üreten fabrikaların, çatal satan mağazaların insanlar evlerinde çelikten çatal yapması sonucunda doğal seleksiyon yoluyla yok olacaklar. Çünkü, insanlar kendilerinin tasarladığı çatalı kullanmak belki de satmak isteyecek. Bu da toplumsal olarak talep anlayışını değiştirecek. Talep edilen bir cismi aynı zamanda arz edebilecek düzeye geldiğimizde, talep edeceğimiz sadece 3d yazıcının üretim malzemesi olacak. Bu durum şu an plastik ürünler için gerçekleşmiş durumda. Nasıl mı ? 3dhubs ile ilgili yazımıza bir göz atın derim. 

3D Printer ile Anten Üretimi
3D Printer ile Anten Üretimi

Sonuç olarak, tüketicinin aynı zamanda üretici olabileceği bir dünya düzeni ortaya çıkması ihtimaller arasında. 3d yazıcılarla, ürünlerin elektronik akşamların bile korunarak yazılabileceğini öngörmekte. Hareketli aksamlar barındıran ürünler için de aynı şey söz konusu. Hatta şu an hareketli aksamlar bulunduran cisimler, olduğu gibi, hareketli aksamları çalışır şekilde yazdırılabiliyor.  Böylelikle televizyon ihtiyacınızı evinizde televizyon üreterek giderebileceksiniz. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar, mutfak robotları, süpürgeler… Belki de araba, uçak. İçerisinde elektronik aksam olan, hareketli-hareketsiz her şeyin yazılabildiği, hem üreten, hem tüketen bir toplumun egemenliğindeki bir dünya, gerçekten sıradışı ancak füturistler tarafından öngörülen bu senaryoda 3d yazıcıların nano seviyede üretim yapabileceği tahmin ediliyor. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder