3D Printer Yapımı - 6 : Mekanik Parçalar - Prusa i3

3D Printer yapımı ile ilgili yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu bölümde genel olarak 3D Yazıcılarda kullanılan mekanik parçaları gözden geçireceğiz. Mekanik parçalar makine tasarımına ve ebatlarına göre ciddi farklılık göstersede bir çok 3d yazıcı da kullanılan ortak parçalar mevcut. Yapmayı planladığınız 3d yazıcıda bulunan parçalar burada bahsedeceğimiz parçalar arasında olmayabilir. Özelliklerini merak ettiğiniz parçalar ile ilgili soru gönderebilirsiniz.  Bu yazı dizisinde özellikle örnek alacağımız 3d yazıcı modeli, açık kaynak topluluklarda oldukça geniş bir kitle tarafından benimsenmiş olan Prusa i3.

Prusa i3 3d printer
Prusa i3 3D Printer


Prusai3 Josef Prusa tarafından tasarlanmış oldukça kolay monte edilebilen açık kaynak bir 3d yazıcıdır. Mekanik parçaları genel olarak plastik parçalar ve metal parçalar olarak ikiye ayırabiliriz. Neredeyse tüm açık kaynak 3d yazıcılarda plastik parçalar başka bir 3d yazıcı yardımı ile üretilmektedir. 

Prusa i3 Plastik Parçalar


Prusa i3 plastik parçaları  daha öncede bahsettiğim gibi 3d yazıcı ile üretilmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle herhangi bir destek malzemesi kullanmadan neredeyse tüm 3 boyutlu yazıcılarda sorun çıkarmadan üretilebilen parçalardır. Bir prusa i3 yapabilmek için gerekli olan tüm plastik parçalar aşağıdaki gibidir. Uzun ömürlü olmaları açısında sabit parçaları en az %20 doluluk oranında, hareketli parçaları %50 doluluk oranında üretilmesinde fayda var. 

Prusa i3 plastik parçalar
Prusa i3 Plastik Parçalar

Teknolojinin şu an geldiği noktada maalesef bir 3d yazıcının tüm parçalarının başka bir 3d yazıcı ile üretilmesi mümkün değil. Bu alandaki çalışmalar devam etse de bir adet Prusa i3 yapabilmek için bir çok farklı metal parça da kullanılması gerekiyor.

Prusa i3 Metal Parçalar

Prusa i3'ün en dikkat çekici metal parçalarında biri z-eksenin oluşturan metal çerçevesidir. Bu parça akrilikten de yapılabiliyor ancak alüminyum malzemeden işlenirse akriliğe oranla daha sessiz bir makine olmasına yardımcı oluyor.

Prusa i3 Çerçeve (Frame)
Prusa i3 Çerçeve (Frame)

Geride kalan parçalar ise dişliler, rulmanlar, kayışlar ve bağlantı elemanlarını içeriyor. Açık kaynak 3d yazıcıların neredeyse hepsinde GT2 ya da T2.5 adımlı kayış tavsiye edilmektedir. Motor dişlileri de bu kayışlarla uyumlu olarak GT ya da T2.5 olmalıdır.  Lineer rulmanlar, plastik parçalar ile montajlanarak X ve Y eksenlerindeki hareketin sürtünmesiz olmasını sağlamaktadır. Kaplinler ise  Z ekseni motorlarının, z eksenini taşıyan vidalı millere montajında kullanılmaktadır.

Prusa i3 Mekanik Parçalar
Prusa i3 Mekanik Parçalar

Son olarak tüm iskeleti ve parçaları birleştirmek için kullanılan bağlantı elemanları geliyor. Bu parçalar diğer tüm parçalara göre bulması en kolay parçalar olması nedeni ile üzerinde fazla durma gereği duymuyorum. Bauhaus ve benzeri yerlerde bile bulmak mümkün.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder