3D Printer Yapımı - 2 : Step Sürücüler ve Motorlar

Step Sürücüler ve motorlar 3d yazıcıların hareket ve hareket kontrol görevlerini gerçekleştirmektedir.  Bu yazımızda detaylı olarak bu parçaların özelliklerini inceleyeceğiz ve tavsiye edilen parçalardan bahsedeceğiz.

Step Motor Sürücü Devresi


Step motor sürücü devresi daha önce de bahsettiğimiz gibi 3D Printer kontrol kartının üzerine yerleştirilmektedir. RAMPS için 5 adet (2 extruder için) sanguinololu için 4 adet kullanılabilmektedir.

Step motor sürücü step motoru hareket ettirmek görevini gerçekleştirmektedir.  Arduino üzerinden geçen güç motorları sürmeye yetemediği için bu görevi step motor sürücü devresi yapmaktadır. Step motor sürücü devresinin bir diğer özelliği de hassas bir şekilde motorları kontrol edebilmesidir. Örneğin 3 adım, saat yönünde motoru hareket ettir komutunu gerçekleştirerek motoru hareket ettirir.

step motor sürücü devresi
Step Motor Sürücü Devresi 4 adet

Yukarıda gördüğünüz step motor sürücü devreleri 3D Printer yapımında en çok kullanılan Pololu A4988 step sürücü kontrol devreleridir. Bu modellerde kısa devre koruma olması nedeni ile tercih edilmektedir. Uzun baskı sürelerinde ısınmaları nedeni ile üretim sırsasında adım atlamasını engellemek adına heat sink ya da fan ile soğutulmalarında fayda var


Step Motorlar


Her ne kadar bu motorlara devamlı step motor desem de tam Türkçesi adım motor. Bu motorlardan reprap ve benzeri FDM tipi 3D Yazıcılarda 4-6 adet kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Prusa i2 de 5 adet,  Prusa i3 Çift Extruderlı bir makinede 6 adet ve delta robot tipi 3d yazıcılarda 4 adet kullanılmaktadır. Genellikle 3 ya da 4 adet tamamen x-y-z eksenlerindeki hareketi gerçekleştirmek için kullanılırken, iki ekstruder kullanabilmek için ayrıca 2 step motor daha temin etmek gerekmektedir. 

NEMA 17 Step Motor
NEMA 17 Step Motor

NEMA 17 motorun flanş ölçülerini vermektedir. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi NEMA 17lik bir step motor yaklaşık 42mm genişliğe sahiptir. Step motorlar bipolar ve unipolar olarak temin edilebilmektedir. Her ne kadar bipolar tavsiye edilse de unipolar motorlarda 3d printer yapımında kullanılabilmektedir.  Motorlar arasındaki bu fark tel sayısına bakarak anlaşılabilir. 4 telli motorlar genellikle bipolar'ken 6-8 telli motorlar unipolardır. 6 Telli unipolar step motorların 2. ve 5. telleri iptal edilerek RAMPS yada sanguinololu'ya bağlanır ve bu şekilde sürülebilir.
NEMA 17 Resim


3D Printer yapımında en sık kullanıla motorlar NEMA 17 flanşa sahip step motorlardır. Aşağıdaki listede en çok tercih edilen ve kullanılan NEMA 17 motor listesini parça numaraları ve özellikleri ile bulabilirsiniz. Step Motorlar ile ilgili dikkat edilecek bir diğer nokta ise motorların boyudur. Kabaca eğer motor boyu flanş uzunluğu 42mm kadar ise 3d printer yapımı için kullanılması uygundur diyebiliriz. Motor boyu 20mm civarında ise ürettiği tork yeterli olmayabilmektedir.  Daha uzun motorlarda ise tork daha da artmaktadır ancak ağır olmaları nedeni ile makine toplam ağarlığını ciddi şekilde arttırmaktadır.

NEMA 17 Step Motor Listesi
NEMA 17 Step Motor Listesi

Sorularınızı ve yorumlarını bekliyorum. Devamı gelecek


Bu yazıyı beğendiniz mi?


3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.


3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.


4 yorum:

 1. ben 3d printer yapmak istiyorum geniş capta bütün hatlarıyla anlatmanız mümkünmü

  YanıtlaSil
 2. hocam ellerinize sağlık :) yapım aşamasını neden video ile yapmadınz ? daha güzel olacağını düşünüyorum

  YanıtlaSil
 3. bu step sürücüde aliminyum soğutucu mevcut ve fanlada soğutuyoru aşırı ısınıyor
  ne yapdıysam olmadı

  YanıtlaSil
 4. Kürşad Altan29 Haziran 2015 00:32

  Delta model yazıcı için gereken step motor tork değeri nedir ortalama olarak yada bu değer nasıl hesaplanır ?

  YanıtlaSil