3D Printer Yapımı - 1: Elektronik Kontrol Kartı

3D Printer teknolojisin geçtiğimiz 3 yılda bu kadar yaygın olmasının sebebi aslında açık kaynak olması ve sıradan bireylerin bu teknolojinin gelişimine ciddi şekilde katkı sağlamış olmasıdır. Bu yazı dizisi ile kendi 3d printerını kendisi yapmak isteyen bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkes için bir kaynak oluşturmayı hedefliyoruz.


Temel ParçalarBir 3d printer yapımı ya da tasarımı yapmadan önce 3d printerların hangi parçalardan oluştuğunu öğrenmekte fayda var. Herhangi bir 3D Printer 3 temel parça grubundan oluşmaktadır. Bu ana grupların altında 3d baskı makinesinin işlevlerini gerçekleştirmesi için gereken kritik parçalar bulunmaktadır.
 • Elektronik Parçalar
 • Mekanik Parçalar
  • Ekstruder
  • Dişliler
  • Kayışlar
  • Lineer Rulmanlar
  • Yapısal Parçalar
   • Plastik Parçalar
   • Metal Parçalar
 • Yazılım

Elektronik Parçalar


Neredeyse tüm plastik eritme yöntemi ile çalışan  3d yazıcılar 5 ana elektronik parça içermektedir. Yukarıda da listesi bulunan bu 5 parçadan tabi ki en önemlisi kontrol kartıdır. 


Kontrol Kartı


Kontrol kartı en basit tabiri ile 3d printerın beynidir. Bizim ülkemizde karmaşık olan tüm elektronik kartlara genelde beyin denir zaten. Piyasada mevcut bulunan tüm 3d printer elektronik kontrol kartları Arduino'ya dayanmaktadır. Farklı tasarımlara ve özelliklere sahip olsalar da bütün kontrol kartları aynı işlemi gerçekleştirmektedir. Kontrol kartının temel görevi step motorları, ısıtıcı zemin ve ısıtıcı kontrol etmektedir. Şu an açık kaynak olarak 10 dan fazla 3d printer kontrol kartı mevcut ancak çok detaya inmeden en sık kullanan iki kontrol kartına dikkat çekmekte fayda var.

RAMPS (RepRap Arduino Mega Pololu Shield) : Açılımından da anlaşılabileceği gibi RAMPS bir Arduino ek kartıdır (shield). RAMPS 3d yazıcı için gereken tüm elektronik kontrol işlevini kapsamak üzere tasarlanmıştır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz hali Arduino ve 4 ya da 5 adet step sürücü devresi eklenmemiş halidir. Tam olarak kullanılabilmesi için Arduino Mega ve A4988 vb step sürücüler ile birleştirilmesi gerekmektedir. Açık kaynak Reprap 3d printer vb bir çok makinede en çok kullanılan kontrol kartı RAMPs dir.RAMPS 3D Printer elektronik kontrol kartı
RAMPS

RAMPS'i diğer parçalara bağlayabilmek için aşağıdaki bağlantı şemasını kullanabiliriz. Bu şema 3D Yazıcı kontrol kartının nasıl gereken tüm işlevleri gerçekleştirdiğini anlamak için de oldukça kullanışlı.


RAMPS Bağlantı Şeması
RAMPS Bağlantı Şeması


Sanguinololu : Bu kontrol kartı telaffuzu zor olsa da RAMPS kadar belki de daha fazla kullanım alanı bulmuştur. Reprap ve benzeri CNC makineler için düşük maliyetli entegre bir elektronik kontrol çözümü olarak tasarlanmış. RAMPS den farklı olarak ayrıca bir Arduino Mega kartı gerektirmiyor. Kart üzerinde ATMEGA644P bulunuyor ATMEGA1284 olarak da temin etmek mümkün. Kontrol kartı ile beraber kontrol paneli kullanmak isteyenler ATMEGA1284 seçmesinde fayda var.  RAMPS de olduğu gibi 4 adet step sürücü devresinin üzerindeki pinlere yerleştirilmesi gerekiyor. Sanguinololu'yu bilgisayar power supply'ı yada diğer standart güç üniteleri ile çalıştırmak mümkün. Aşağıdaki resimde step sürücü devreleri yerleştirilmiş bir sanguinololu görüyoruz.Sanguinololu 3D Printer Kontrol Kartı
Sanguinololu
Sanguino içinde bağlantı şeması aşağıdaki gibi. Şemalarda da görüldüğü gibi RAMPS'e  5 adet step sürücü devresi ekleyebiliyoruz. Bu sayede 2 extruder kullanarak çok renkli üretim ya da destek malzemesi için farklı hot-end kullanmak mümkün.
Sanguinololu bağlantı şeması
Genellikle sanguinololu daha uygun fiyatlara bulunabiliyor ancak RAMPS daha yaygın kullanıma sahip. Ben ikisini de farklı makinelerin yapımında kullandım çok bir fark yok. Sanguinololu daha az yer kaplaması ve ucuz olması nedeni ile tercih sebebi olabilir. Fiyatları 120$ a kadar inebiliyor. Örneğin en çok satılan Solidoodle 3d yazıcılarında sanguinololu kullanılmakta.Sorularınızı ve yorumlarını bekliyorum. Devamı gelecek


Bu yazıyı beğendiniz mi?


3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.


3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

15 yorum:

 1. merhaba hocam elinize sağlık, merak ettiğim şey bu kartlar ile birlikte gerekli yazılım da geliyor mu?

  YanıtlaSil
 2. Kartların içinde genellikle firmware yazılımı oluyor. Yazılımlar ile ilgili bir yazı hazırlayacağız

  YanıtlaSil
 3. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. cok guzel ellerinize saglik 3b yazici yapmanin kurulumun basindan sonuna kadar anlatan videolari varmi eger varsa bana mail olarak gonderebilirmisiniz daha sormak istedigim cok seyler var fakat fazla uzatmak istemiyorum.simdiden Tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 5. diger mekanik parcalar hakkindaki yazilarinizida bekliyoruz
  selamlar

  YanıtlaSil
 6. exruder hakkindaki yaziniz cok guzel hic bilmeyenler bile anlayabilecek sekilde elinize saglik fakat disliler ve rulmanlar gibi mekanik parcalar hakkindaki yazinixa nasil ulasabilirim.

  YanıtlaSil
 7. mega 2560 kart sipariş vericem fakat üzerinde arduino yazısını göremiyorum.bi sorun yaşar mıyım

  YanıtlaSil
 8. Yazıcı ile ilgili örnek bir çizim varsa link verebilir misiniz? Bir de mekanik parçaları daha detaylı şekilde anlatırsanız sevinirim. Yazınız için de çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 9. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )...

  YanıtlaSil
 10. bilgiler güzel fakat arduino kart bağlantılarını bu şekilde yaptıktan sonra asıl sorun çizim programındaki çizimin motorları nasıl yönlendireceği. Yani modelin olduğu çizim yazılımına göre motorlar hareket edeceğine göre bunu nasıl sağlayacağız

  YanıtlaSil
 11. dostum iletişime gecebilir miyiz yahyagul@yandex.com

  YanıtlaSil
 12. Faydalı paylaşım teşekkürler. Fakat Z eksenine ait iki adet motorun aynı anda sürülmesini sağlayan aradaki mavi kart nedir acaba?

  YanıtlaSil
 13. https://www.youtube.com/watch?v=EAT60_5h9OQ

  YanıtlaSil
 14. Benimde kafama takilan yer orasi o karta motorlara x y z eksenlerin nasil komut verecegimizi nasil ayarliyoruz pc de 3 boyut lu tasarimini yapip cam gibi kodlarini o karta atiptami yapiyoruz bu konudada bilgi verseniz daha iyi olcak bence

  YanıtlaSil