3D Printer Yapımı - 5: Ekstrüder (Extruder)

3d Printer yapımı üzerine bir Türkçe kaynak hazırlamak amacı ile başladığımız 3d printer yapımı yazı dizimize devam ediyoruz. Bu yazımızda neredeyse tüm FDM (birleştirmeli yığma ile modelleme) tipi 3d yazıcılarda ortak olarak kullanılan ekstrüder parçasının üzerinde geçeceğiz. 3d yazıcılarda ki elektronik parçalar çoğu zaman aynı olsa da mekanik parçalar  makinenin tasarımına bağlı olarak farklı olabilmektedir.

Ekstrüder (Extruder)


Bu aşamada önemli bir noktaya açıklık getirmek isterim. Ekstrüder denildiği zaman eritici uç ve malzemeyi süren mekanizma beraber de anılabiliyor. Anlatım kolaylığı sağlamak adına eritici uç (hot end) ve malzeme sürme mekanizmasını (extruder) ayrı başlıklarda incelemeyi tercih ettim.

Ekstrüder en basit tanımıyla malzemeyi ısıtıcı uca doğru iten mekanizmadır.  Kullanılan malzeme kalınlığına (1.75mm -3mm)  göre farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Reprap tarzı kendin yap 3d yazıcılarda en çok kullanılan ekstrüder tipi Greg's Wade Reloaded dır. 

Greg's Extruder Animasyon

Bu tasarımın tercih edilmesinin temel sebepleri, 3d printer ile üretilebilir olması, malzemeyi ısıtıcı uca itmek için gereken kuvveti geniş dişlisi sayesinde karşılayabilmesidir.  Dezavantajı ise oldukça geniş bir alan kaplaması ve dolayısı ile toplam baskı hacminin azalmasına sebep olmasıdır.  Yukarıdaki resimde kısa bir çalışma animasyonunu görebilirsiniz.

Bu tip ekstrüderlerde malzemeyi ısıtıcı uca sürebilmek için "Hobbed Bolt" adı verilen üzerine çizikler atılmış 8mm kalınlığında bir civata kullanılmaktadır. Yukarıdaki animasyonda görüldüğü gibi motor miline geçirilen küçük dişli Hobbed Bolt'a geçirilen bütük dişliyi çevirmektedir. Filaman malzemeyi eritici uca (hot end) süren asıl güç bu civata ve filaman arasında sürtünme kuvvetidir. Ne demek istediğimi daha iyi anlatabilmek adına aşağıdaki görseli yazıya ekledim. Filaman hobbed bolt ile 608lik rulman arasında sıkışmaktadır.Hobbed bolt filaman
Filaman ve Hobbet Bolt 
Üzerine kanal ya da klavuz açılarak üretilen bu parça 3d yazıcıların en kritik parçalarından biridir. Açılan kanalların kalitesi ekstürder performansını ve dolayısı ile de baskı kalitesini doğrudan etkilemektedir.  Bu nedenle basit bir civata da olsa hobbed bolt, ebay'de 8-10$'a alıcı bulabilmektedir.  Civatanın tam olarak neye benzediğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Civata üzerinde açılan kanal kullanılacak malzemeye göre değişmektedir. 1.75mm lik bir malzeme kullanılacaksa, klavuz da bu ölçü ile uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Kanalların birbirini tekrar eden kalitede açılmaması malzeme beslemenin homojen olmamasına sebep olabilmektedir. Yukarıdaki resim olması gereken kaliteyi göstermektedir. Tüm bunlara ek olarak eğer klavuz çok keskin bir diş yapısına sahip olursa civata üzerinde açılan kanal filamanı kesecek ve ekstrüder içinin plastik talaşı dolmasına sebep olacaktır. Keskin dişlere sahip bir kanal ayrıca filaman talaşı tarafından tıkanabilmektedir.

Aşağıdaki listede Greg's Ekstruder yapabilmek için gereken parçaları ve resimleri bulabilirsiniz.

Malzeme Listesi


Greg's Ekstürder yapımı için gereken toplam malzeme listesi aşağıdaki gibidir
 • 3D Yazıcı ile basılan plastik parçalar. Farklı hot endlere uygun olarak buradan indirebilirsiniz
 • NEMA 17 motor.
 • M8 Hobbed bolt - Metrik 8 Klavuz açılmış civata
 • 4 adet 608 rulman.
 • M8x25mm dişli çubuk
 • M8 pul - 5-6 adet
 • 3 adet M3x10mm vida (inbus) ve M3 pul-somun
 • 1 adet M3x30mm vida ve M3 pul-somun
 • 2 adet M4x50mm vida ve M4 pul-somun(inbus)
 • 2 adet yay
 • 2 adet M4x20mm vida ve M4 pul-somun
 • 2 adet M2.5x25mm vida (inbus)
greg's Wade reloaded ekstruder
Greg's Ekstrüder

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder