3D Printer Yapımı - 3 : Isıtıcı uç (Hot End)

3D Printer Yapımı yazı dizisinin devamında Isıtıcı uç ve ısıtıcı zemin parçalarını inleyeceğiz. 

Isıtıcı Uç (Hot End)


Isıtıcı uç (Hot End) ekstrüderden gelen filaman malzemeyi eriten ve ince bir ip haline getiren parçadır. Bu nedenle 3d yazıcının performansını direkt olarak etkileyen en kritik parçadır diyebiliriz. İyi tasarlanmış ve kaliteli olarak üretilmiş bir ısıtıcı uç çok iyi  sonuçlar verirken, kalitesiz olarak üretilmiş (genellikle Çinden gelenler) bir ısıtıcı uç 3d printer işinden tümüyle nefret etmenize sebep olabilir. Bunlara ek olarak kaliteli ısıtıcı uçlar farklı malzemeler ile kullanıldıklarında da sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle Makerbot / Ultimaker gibi 3d printer üreticileri filaman üreticileri ile anlaşmalar yaparak kendi makineleri  için filaman makine uyumluluğunu garanti altına almaktadırlar.

Isıtıcı Blok 3D Printer
Isıtıcı Blok


Kendi 3d yazıcımızı yaparken bu gibi riskleri ortadan kaldırmak için neler yapabiliriz. Öncelikle en çok kullanılan ısıtıcı uçları tercih etmekte fayda var ve mümkünse bu ısıtıcı uçları asıl tasarımcısından almamızda en mantıklısı. Neden ?? daha önce de bahsettiğim gibi ısıtıcı uç 3d yazıcıları en kritik parçasıdır. Reprap ve benzeri açık kaynak yazıcıların ısıtıcı uç tasarımları ile ilgili bir çok bilgiye kolayca erişebiliyoruz ancak bu teknolojiye emek veren bir çok geliştirici kendilerini Çinden koruyabilmek adına bazı kritik bilgileri paylaşmamayı tercih etmektedirler. 3d Printer meraklılarını yolmayı hedefleyen Çinli üreticiler ise düşük fiyattan kalitesiz ürünleri piyasaya sürmekte. Siz 3d Printer yapmaya çalışırken yaşadığınız sorunları kendi hatanız zannedersiniz ama yanıt basittir kalitesiz parçalar ve malzeme. Bu gibi sorunlar yaşamamak için tavsiye edilen parçaları asıl geliştiricilerinden temin etmeliyiz.

Tüm ısıtıcı uçlar ısı  kontrolünü ısıtıcı bloka gömülü termistor ya da termokupl sayesinde gerçekleştirir. Termistor ve termokupl ısıya mağrus kaldıklarında voltaj üreten elemanlardır. Bu voltaj değeri 3d Printer kontrol kartına gömülü firmware içindeki ki voltaj-sıcaklık tabloları ile sıcaklık birimine dönüştürülür ve ısıtıcı ucun her zaman istenen sıcaklıkta olması sağlanır. Isıtıcı uçların ısıtma bloğu bölümü genelikle alüminyum ya da pirinç gibi ısı iletkenliği yüksek malzemelerden yapılmaktadır. Isıtıcı blokun üst kısmında kalan ve filamanın bulunduğu bölüm ise filamanı daha soğuk bir sıcaklıkta tutacak şekilde tasarlanmıştır.

J-Head Isıtıcı Uç


En çok tercih edilen ısıtıcı uçların başında j head gelmektedir. Sürekli geliştirilmiş ve iyileştirilmiş olması nedeni ile oldukça güvenilir bir performans vermektedir. Tabi daha önce bahsettiğim gibi ucun üretim kalitesi oldukça kritik. Düzgün üretilmemiş bir ısıtıcı uç bu işten oldukça soğumanıza sebep olur.


J-Head Isıtıcı Uç 3D Printer
J-Head Isıtıcı Uç

Yukarıdaki resimde tam montajlanmış bir J-head görüyoruz. Siyah bölüm ısıya dayanıklı PEEK malzemeden yapılmaktadır. Bu sayede filamanın üst kısımlarının gereğinden fazla ısınması engellenmiş olur. Isıtıcı, ileride anlatacağımız ekstruder mekanizmasına sorunsuz oturmalıdır.

Özetlemek gerekirse J-Head Nozzle aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır.J-head ısıtıcı uçu asıl geliştiricisinden temin etmek için http://hotends.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sorularınızı ve yorumlarını bekliyorum. Devamı gelecek

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.
1 yorum:

  1. HotEnds ölçülerini (teknik resmini) bulabileceğim bir yer var mı acaba?

    Yazınız çok iyi, teşekkür ederim. İnsanın yapası geliyor :)

    YanıtlaSil