3D Printer Yapımı - 4: Isıtıcı Zemin (Heated Bed)

3D Printer yapımı ile ilgili yazı dizisine bir başka 3d yazıcı parçası ile ilgili detaylı açıklama ile devam ediyoruz. Bu yazımızda Isıtıcı zemin ya da ingilizce karşılığı ile Heated Bed ile devam ediyoruz.

Isıtıcı zeminin 3d yazıcıda ki işlevinden bahsedelim. Bu parça genellikle baskı sırasında malzemenin yüzeye yapışmasını ve çarpılmamasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.  PLA için ısıtıcı zemin kullanımı şart olmasa da ABS malzemenin çarpılmasını engellemek açısından şart olmaktadır. 

Isıtıcı zemin 3d yazıcınız için kullandığınız güç ünitesine ekstra yük getirecektir. Bu nedenle ısıtıcı zemin kullanacaksanız en az 300W lık bir güç ünitesi kullanmakta fayda var. Isıtıcı zemin de ısıtıcı nozzle da olduğu gibi thermistor ile ısı kontrolü sağlamaktadır.

ısıtıcı zemin
Isıtıcı Zemin ( Heated Bed)

Isıtıcı zemin PLA ile kullanılacaksa ısıya dayanıklı cam ile birlikte kullanılması gerekmektedir. 2-3mm kalınlığında kare şekilde ısıtıcı zeminin ölçülerine uygun olarak kesilmiş bir cam PLA nın düzgün bir şekilde yüzeye yapışmasına yardımcı olurken, baskı yapılan parça yüzeyinin parlak ve oldukça güzel görünmesini sağlayacaktır. PLA için kullanılması gereken zemin sıcaklığı 50-60 C dır.

PLA malzemede çarpılma sorunu olmaması nedeni ile ısıtıcı zemin kullanımı bir gereklilik değildir. PLA düzgün kesilmiş akrilik (pleksi glass) üzerinde de oldukça güzel performans vermektedir. Isıtıcı zemin ile karşılaştırıldığında akrilik kullanmak daha düşük maliyetli ve daha az sorunlu bir yöntem. Bu nedenle bir çok popüler 3d printer baskı zemini olarak pleksi glass (akrilik) kullanmaktadır örneğin Makerbor, Ultimaker vb. Akrilik kullanılırken üzerine mavi bant (3M Marka Blue Tape) de oldukça iyi bir performans göstermektedir. Bu nedenle PLA malzeme odaklı çalışacaksanız akrilik zemin üzeri mavi bant kullanmanızı tavsiye ederiz

Isıtıcı Zemin, Cam ve Kapton
Isıtıcı Zemin, Cam ve Kapton


ABS, PLA ile karşılaştırıldığında oldukça çok çarpılan bir malzemedir. Bu nedenle ısıtıcı zemini de 100-110 C civarında kullanılması gerekmektedir. Buna ek olarak ABS cam yüzeye yapışması daha zor olduğu için cam ile birlikte ısıya dayanıklı Kapton bant kullanılması gerekmektedir. Tüm bu önlemlere rağmen ABS nin çarpılmasını engellemek büyük parçalarda oldukça zor  olmaktadır.

Sorularınızı ve yorumlarını bekliyorum. Devamı gelecek

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder