Üreten Hareketi - Maker Movement Belgeseli

İnsan araç ve gereçleri sadece kullanan değil aynı zamanda icat eden ve üreten bir varlıktır. Sanayileşme ve seri üretimin artması ile birşeyler üretmeyi bırakmıştık. Teknolojinin ucuzlaması ve interneti yaygınlaşması ile bu durum tersine dönmeye başladı.Yabancı medyayı takip ediyorsanız geçtiğimiz yıllarda “Makers” yada “Maker Movement” gibi terimlerle karşılaşmışsınızdır. İnternette araştırarak bu bloga geldiyeseniz büyük ihtimallle sizde bir “Maker” sınız ve “Maker Movement”’ın farkında olmasanızda bir parçasısınız.


Maker Movement Türkçe karşılığı ile “Üreten Hareketi” özellikle Amerikada geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkmış ve hackerspace, makerspace gibi topluluklar ve 3D Yazıcıların populerleşmesi ile yaygınlaşmış teknoloji tabanlı bir kendin yap kültürüdür. Maker hareketi genellikle mühendislik temelli elektronik, robotik gibi konuları içeriyor gibi görünse de ahşap işçiliği, zanaat ürünleri gibi geleneksel konuları da bünyesinde barındırmaktadır.  


Maker Kimdir ?

Maker sadece tüketmeyen, çevresindeki problemlere kendi çözümlerini sunabilen, sıradan ürünlere farklı kullanım yolları bulabilen insanlardır. Onlar genellikle bozuk olmayan şeyleri tamir etmeye çalışırlar. Onlar mucitler, hobiciler, tamirciler, girişimciler, gözlemciler, üreticiler, yazarlar, öğretmenlerdir. 


Çevrenizde gördüğünz bir çok ürün bu yaklaşıma sahip insanlar tarafından tasarlanmıış, geliştirilmiş ve üretilmiştir. Günümüzde “Üreten” lerin dahada önemli olmasının sebebi bir çok malzeme, parça, elektronik cihazların ucuzlamış olmasıdır. Buna verilebilecek en güzel örnek ise tabiki 3D printer. 500$ civarı bir yatırımlar hobiciler ve mucitler tasarımlarını hayata geçirebiliyor. Aslında 3D printerların artık bu kadar ucuz olmasının sebibi de yine “Üreten” lerdir.  3D yazıcılarda da kullanılan arduino ve benzeri elektronik kartlar 3d printer ve daha bir çok elektronik cihazın daha geniş kitlelere dokunabilmesine ön ayak oldu.


Üreten Hareketinin daha da geniş kitlelere yayılmasını katkıdan bulunmak isteyen Taiwan Merkezli bir şirket Kickstarter üzerinden bir belgesel çekimi için destek topluyor. Belgeselin fıragmanını aşşağıda bulabilirsiniz.


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder