3D Printer Atölyesi - İstanbul

Bir önceki yazımızda üreten hareketinden bahsetmiştik. Ülkemizde de sadece tüketmeyen ve birşeyler tasarlayıp, üretmeyi seven insanlarla dolu. Sahip olduğumuz olanaklar gelişmiş ülkelerle eşit değil. Örneğin; çoğumuzun, içinde istediğimiz hobimizi ya da fikrimizi hayata geçirebileceğimiz bir garajımız ya da kendimize ait atölyemiz yok. Özellikle, Amerikada devasa şirketlere dönüşen bir çok girişimin garajlardan çıktığını düşünürsek; garaj aslında basit bir kişisel alandan daha fazlasıdır. Meraklı insanlar için fikirlerini hayata geçirebilecekleri bir laboratuar, sanatçılar için bir atölye, girişimciler için bir ofis, üretenler için bir imalathanedir garaj.
Evet ülkemizde çoğumuzun bir garajı yok ancak bu durum yeni fikirleri ortaya atmak ve hayata geçirmeye engel değil.  Kendine ait bir hobi alanı olmaması eksikliğini gidermenin bir çok yolu var. Özellikle Amerikada tüm eyaletlerde bir  "Makerspace", "Hackerspace" ya da "TechShop" mevcut. Bu sosyal ortamlar üreten insanlara kendi hobilerini fikirlerini ve sanatlarını icra edebilmelerini için ortam ve ekipman sağlıyor. 

Size vermek istediğim güzel haber ise artık ülkemizde de bu ve benzeri ortamların yaygınlaşıyor olması. Geçtiğimiz yıl istanbulda 2 hackerspace kurulmuştu (istanbulhs.org ve baseistanbul.org). Elektronik ve yazılım ağrılıklı konularda etkinlikler düzenleyen bu hackerspace'ler teknoloji meraklıları için ideal. 

Daha önce de bahsettiğim gibi üreten olmak herhangi bir teknoloji yada belirli bir alan ile sınırlandırılamaz. Bu nedenle geçen hafta bir arkadaşım vasıtası ile aldığım yeni bir oluşum beni oldukça sevindirdi. Artık Ülkemizde de daha geniş kitlelere dokunan bir MakerSpace var; Atölye İstanbul. Bir birinden farklı yaratıcı etkinlikler düzenleyen bu yeni oluşum oldukça ümit verici. Engin Ayaz ve Kerem Alper tarafından kurulan Atölye İstanbul'un son dönem etkinlikleri arasında  "Pin Hole" Kamera Tekniği,  "Design Thinking", "Takı Tasarım" atöylesi ve tabi ki 3D Printer ile Telefon kılıfı Eğitimi Var. 3Dortgen ve Mixer Tophane ile birlikte düzenlenen etkinlikte,  3d printer ile üretilmeye uygun olarak bir iPhone kılıfı tasarlamayı öğrenebilirsiniz. Etkinlik linkine aşşağıdan ulaşabilirsinizhttps://new.biletino.com/Event/EventDetail?eventid=49


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder