W.Afate Elektronik çöpten 3D Printer

3D printer teknolojisi daha çok gelişmiş ülkelerdeki hobicilerin ilgisini çekse de, özelikle Afrika'da çok daha büyük sorunları çözmeye aday olabilir.


elektronik hurdadan 3d printerAfrika'da Togo'nun başkenti Lome'de yaşayan Afate, 3d yazıcı teknolojisinin kıtada yayılabilmesi için elektronik çöplerden bir 3d yazıcı inşa etti. Woelab (hackerspace) bünyesinde geliştirilen 3D printer'ın adı W.Afate.

W.AFATE temelde Prusa Mendel'e benzese de, ana yapısı elektronik çöplerden oluşuyor. Bunu sebebi ise Ghana'nın başkenti Accra'nın son yıllarda batı ülkelerinde gönderilen elektronik çöpün merkezi olması . Bu bölgeye gönderilen elektronik çöpler genellikle çocuklar tarafında  parçalanıyor ve para eden kısımları satılıyor. Afate en azından elektronik çöpün bir kısmının bu şekilde değerlendirilebileceğini umuyor.
Afrika'da basit el aletlerine bile sahip olmanın bir lüks olduğu düşünülürse, 3d yazıcılar bu bölgedeki insanların gündelik hayattaki bir çok sorununu oldukça sürdürülebilir ve düşük maliyetle çözebilir. Bu noktada bir diğer ihtiyaçta güneş enerjisi ile çalışan 3d printer ve filaman ekstruder. Böylece elektrik bile olmadan üretim yapmak mümkün olacaktır. Afrika'daki bir çok ülkede şebeke elektriğine sahip olmakta bir lüks.


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder