NASA'dan Pizza Üreten 3D Printer


NASA geçtiğimiz aylarda SMRC adlı şirkete yiyecek üretebilen bir yazıcı geliştirilmesi için 125000$ dolar ve 6 ay süre vermişti. Bu makine sayesinde astronotlar uzun seyahatlerinde sadece temel besleyici maddeleri yanlarına götürebilecek ve isterlerse görevleri sırasında pizza bile üretebilecekler. Program meyvelerini vermeye başladı bile.

Yemek üreten 3D yazıcının temel çalışma prensibi Reprap ve benzeri açık kaynak 3D yazıcılara oldukça benzer.  Farklı olan kısmı ise plastik malzeme yerine yiyecek maddeleri kullanıyor olması. Toz haline getirilmiş gıdalar sudan arındırılmış olarak yıllarca bozulmadan saklanabiliyor. 

3d printer pizza

Bu özellikleri nedeni ile gıda maddelerini uzayda toz halinde saklamak NASA için daha avantajlı. Dünyanın en zor işlerinden birini yapan astronotların bu yemeklerden pek de memnun olduğu söylenemez. 3D yazıcı da bu noktada devreye giriyor. Toz formundaki gıda maddeleri 3D yazıcı malzeme haznesinde yağ ve su ile karıştırılarak, ısıtılmış bir yüzey üzerinde katmanlar halinde daha yenebilir bir yemeğe dönüştürülüyor. Belirli bir kalınlıkta hamur, üzerine domates sosu ve peynir. Artık astronotları ne kadar memnun eder bilemiyorum ancak, alışılmışın dışında tasarımlara sahip yemekler yapmak için kullanılabilir pekala... Mesela Pisa kulesi şeklinde pizza :)

3D Yazıcı ile ilgili ar-ge süreci halen devam ediyor.  Üretilen yiyeceklerin sağlık bakanlığından onayı alınmadığı için maalesef şu an yenemiyor.


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder