NASA 3D Yazıcıları Uzaya Gönderiyor

3D yazıcılara hepimizden fazla ihtiyacı olan bir kesim maalesef dünyada bile yaşamıyor. Evet astronotlar uluslarası uzay istasyonunun daraltıcı ortamında bir çok alet edevata ihtiyaç duyuyor. Gerçekleştirmeleri gereken bilimsel deneyler için daha fazla parçaya ve malzemeye gereksinimleri var. 

Ne kadar düzgün planlansada planlasın her zaman bir şeyler eksik kalıyor ve " Houston bir sorunumuz var, Acil Pense lazım" gibi durumlarda oluşmuyor değildir.  Bu ve benzeri nedenlerden ötürü 3D yazıcıları en verimli kullanacak kitle astronatlar, malum adamlara malzeme tedarik edebilmek için uzaya roket göndermek gerekiyor. Biraz maaliyerli bir durum.

Testing zero G printing in space


NASA'nın göndereceği yazıcıya gelince, 


Makine Made in Space şirketi adlı yeni bi girişim tarafından geliştirilmiş. Temel çalışma prensibi FDM (Plastik Ergitme ve yığma) olsada en önemli özelliği yerçekimsiz ortamda düzgün bir şekilde çalışabilmesi. Parabolik uçuşlar sayesinde yerçekimsiz ortam testleri başarılı sonuçlanan 3d yazıcının, uzay istasyonuna gönderilmes testlerin tamamlanması ile beraber önümüzdeki yılı bulacak. Gönderilmesinden sonra ilk olarak farklı test kuponu üretiminde kullanılacak.


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder