Her Eve Bir 3D Printer

Son dönemde 3d printer  ve uygulama alanları medya da oldukça popüler. Peki vaat edildiği gibi gelecekte her evde bir 3d printer olacak mı 

Endüstriyel Çözümler


İmalat sanayinde sıklıkla kullanım alanı bulabilen 3D Printer teknolojisi, New York Borsasında  1-2 yıl önce fark edebilen yatırımcılar tarafından kara dönüştürüldü bile. Geçtiğimiz 2 yılda 3D systems, Stratasys gibi şirketlerin toplam değeri 400 milyon dolardan 5 milyar dolara çıktı. Bu durum 3D yazıcı teknolojileri bir çok sanayi alanını etkilediğinin en somut kanıtı. Peki kişisel 3D Printer ve uygulamalarında durum nasıl.

Kişisel 3D Printer

Kişisel 3D Printer


3D Printer teknolojisi çok yeni olmasa da geçtiğimiz yıllarda patent korumalarının kalkması ile beraber kullanımı  hobiciler arasında yaygınlaşmaya başladı.  Bugün 500 dolara bir 3d printer sahibi olmak mümkün. Medyada yayınlanan haberlerin tersi ne bu fiyata alacağınız 3d yazıcılar ile plastik objeler üretmek daha ileriye gitmek pek de mümkün değil. Sektörün önümüzdeki yıllarda büyümesi ile beraber fiyatlar daha da düşecek ve 3Dprinter' ların özellikleri ve baskı kalitesi daha da artacak 

Yakın gelecekte 3D printer fiyatlarının düşmesi ve malzeme çeşitliliğinin artması ile 3D printer her eve girebilecek mi ? Bu durum tüketici davranışlarında ciddi bir değişime neden olacak mı ? Bu soruların cevaplarının tahmin edebilmek için benzer kişisel üretim örneklerinden yola çıkmakta fayda var.

Ekmek Makinesi

Ekmek Yapma Makinesi

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de oldukça yaygınlaşan otomatik ekmek yapma makineleri sayesinde, evde oldukça lezzetli, sağlıklı ve farklı çeşitlerde ekmek üretmek mümkün. 3D Printer'larda olduğu gibi üretim yapmak için gerekli malzemeyi makineye yerleştirip program tuşlarına bastıktan 2-3 saat sonra ev yapımı ekmeğiniz hazır. Fakat bu durum ekmek fırınlarının kapanmasına ve her ailenin bir adet ekmek yapma makinesi almasına sebep olmadı. Bunun temel sebeplerinden biri  üretilen ekmek için harcana zaman ve maliyet fırından alacağınız ekmek ile karşılaştırıldığında aslında oldukça pahalıdır. Ekmek yapma makinesi ile 2-3 saatte 1 ekmek üretebiliyorken, bir ekmek fırını 2-3 saat içerisinde yüzlerce ekmek üretebiliyor.


Normal Yazıcılar


3D printer teknolojisinin sıradan insan davranışlarının nasıl etkileyecebileceğine dair tahminde bulabileceğiniz bir  başka örnek de sıradan kağıda baskı yapan yazıcılar. Bu cihazlarda he eve girme potansiyeline sahip ve kişisel bilgisayarınızı kullanarak kendi yazılı materyallerinizi üretmenin kapılarını açan bir teknolojiydi. Ekmek makinesinde olduğu gibi tüketicilerin kitap, gazete, dergi satın almak yerine evde yazdırmalarına sebep olmadı. Bunun temel sebebi ise matbaaların evdeki kişisel yazıcılardan çok daha kaliteli ve ucuza baskı yapabilmeleri. Hatta bir çoğumuzun evinde yazıcı yok.


Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi 3D yazıcılar gelecekte her eve girecek potansiyele sahip olsa bile bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi her eve giremeyebilir de. Bunun temel sebepleri üretim maaliyeti ve kalitesi. Önümüzdeki 2-3 yılda 3d printer fiyatları daha da düşebilir ve uygulamalar daha da çeşitlenebilir. Bu şekilde daha geniş kitleler tarafından kullanılabilir ancak kaderi ekmek makinesi ya da normal yazıcılardan çok da farklı olmayacak gibi görünüyor

Güncelleme


Alphan Manas'a Sorduk

Her eve bir 3d yazıcı girecek mi sorusunu Twitter üzerinden bir de Alphan Manas'a sorduk. Alphan Bey, 2018 de 3 boyutlu yazıcıların evlere tümüyle gireceğini,  ayrıca bundan bir adım önce de 2015'de AVM ve Kargo Ofislerinde boy göstereceğini belirtiyor. Bu yorumları için kendilerine teşekkür ederiz.


Peki sizce 3D Yazıcılar Her eve girecek mi ?Görsel : WikiCantonaBu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.
3 yorum:

  1. Bence şuan evinde normal bir yazıcı olan her eve girer, ondan öncede meslek eğitimi veren tüm eğitim kurumlarına girer,

    YanıtlaSil
  2. Seray Çırak25 Ekim 2013 17:53

    Bu işin içindeki biri olarak ben evime 3D printerı neden almam gerektiğini henüz çözemedim. (Gerçi ekmek makinası da almadım :) ) Sorun şu ki, 3D printer tek başına yeterli değil, çizim yapabilmek de gerekiyor ya da en azından hazırdaki bir çizimi kişiselleştirecek derecede program bilmek şart. Bu durumu hazır çizimler ile çözmeye çalışacağız diyelim, o zaman herhangi birinin de yaptırabileceği bir şeyi evde basabilmek için ben neden eve 3d printer alayım? Gider servis bürosunda bastırırım, hem orada çizimimi de düzenlerler. Ben 3D printerın "her" eve gireceğini düşünmüyorum, girmesi gerektiğini de düşünmüyorum ama her tasarımcı-makinacı-argeci alacaktır ona adım gibi eminim. Almalarına rağmen de sıkıştıkları yerde servis büroları devreye girecektir (evdeki printerın özellikleri yetmediğinde özalitçiye-kırtasiyeye gitmemiz gibi)

    YanıtlaSil