3D Yazıcı ile Evde Geri Dönüşüm


3D Printer'lar maalesef suyla çalışmıyor ve kullandıkları malzemeler ise oldukça pahallı. Gerçi fena fikir değil. Malzeme olarak su kullanıp buzdan heykeller yapan bir 3d yazıcı neden olmasın. Bunu kendime not düştüm bir ara araştırırım :)

3D yazıcıların pahallı ham-maddelerine yönelik çözüm geliştirmek isteyen bir çok mucit masaüstü filaman makineleri geliştirdiler. Hatta bunu ilk başaran 80 Yaşında ki Hugh Lyman.  Lyman'dan sonra bir çok farklı grup tarafından da filaman üretmeye yönelik makineler tanıtılmıştı. 

Filamaker 3D filaman

Geçtiğimiz hafta bir filaman üretici makine daha bu kervana katılıdı. .  Roma MakerFairede Marek Senicky tarafından tanıtılan Filamaker, adından da anlaşıldığı gibi filaman üretiyor. Diğer filaman makinelerinden farklı olarak plastik malzemeleri öğütme özelliğine de sahip. Evinizdeki plastik malzemeleri çöpe atmak yerine kendiniz öğüterek filamana çevirerebilir,  3D printer ile geri dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.

Dakikada 1 metre filaman üretebilen makinenin hassasiyeti 0.05mm seviyesinde ve profesyonel makinelerden çıkan filamanları aratmayacak seviyede. Ayrıca herhangi bir hava kabarcığı sıkıntısının da olmadığı gibi motorun daha iyi bir motorlar değiştirilmesi ile dakikada 2 metre hız çıkılabileceğini de belirtiliyor.

500 Euro gibi bir fiyata satılması pilanlanan Filamaker, filaman fiyatlarını kabaca 50€ kabul edersek. 10kg malzemede kendini amortiliyor. Filamaker bir diğer özelliği ise açık kaynak olması. Yani makineyi kendiniz de yapabilir hatta geliştirebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder