3D Printer Teknolojisi Yeni İş Fırsatları Yaratıyor

3D yazıcı teknolojisi meraklılarından, özellikle üniversite adaylarında aldığım en çok soru, Katmanlı üretim hakkında nasıl kendilerin geliştirebilecekleri ve mezun olduktan sonra bu alanda çalışmak için ne yapmaları gerektiği ile ilgili. Bu soruya cevap vermeden önce mevcut durumu incelemekte fayda var.

Katmanlı üretim (additive manufacturing)  medya da lanse edildiği kadar yeni değil ve yaklaşık olarak 30 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Son dönemde kişisel kullanıcılar arasında popüler olmasının nedeni  bazı patentlerin kalkmış olması ve kişisel kullanıma yönelik makinelerin $500 'a kadar gerilemesi. Sanayi alanında kullanımının artması ise  daha kompleks ürünler üretebilmenin kapılarını açması ve ürün gerçekleştirme süreçlerini ciddi ölçüde kısaltması.
3d baskı için tasarım

30 yıllık geçmişe ve 10'a yakın farklı üretim tekniğini içinde barındıran katmanlı üretim için de tabi ki bir çok farklı gelişim alanı mevcut. Benim tavsiyem zaten gelişmiş olan alana değil gelişecek olan alana yatırım yapmak. İlk etapta aklıma gelen 2 büyük alan var.

3D Baskı için Tasarım

3D Printing kelimesini Türkçeye çevirmek oldukça zor artık idare edeceksiniz. Ben 3D Baskı demeyi tercih ettim Konumuza dönersek 3D yazıcı (katmanlı üretim) teknolojileri bir çok farklı alanda fırsat yaratıyor. Bunlardan biri de tasarım. Gelenekse üretim teknolojilerine yönelik ürün tasarlamayı bilen ve bu alanda korkunç deneyime sahip insanlar mevcut. Ancak 3D baskı ve benzeri katmanlı üretim teknolojilerinin avantajlarını kullanacak tasarımlar ortaya koyabilecek tasarımcı sayısı tüm dünyada oldukça az. Bu kötü bir durum gibi gözükse de iş hayatının başındaki kişiler için ciddi fırsatlar yaratma potansiyeline sahip. Özetlersek yakın gelecekte 3D baskı için tasarım yapabilmek önemli bir yetenek olacak.

3d baskı için malzeme

3D Baskı için Malzeme

Katmanlı üretim teknolojileri prototipleme alanında yıllardır kullanılıyordu ancak bu makinelerden direk son ürün üretmeyi düşünüyorsanız karşınıza bir çok engel çıkacaktır. Öncelikle kullanılan malzemeler oldukça sınırlı. Endüstride kullanılan bir çok standart malzeme bu teknolojiler ile şu an için üretilemiyor. Öteki taraftan bu üretim teknolojisi ile ilgili bir standartlaşma olmaması nedeni ile üretilen ürünlerin  özellikleri ve davranışları belirsiz. Tabi olası farklı malzeme kombinasyonları ile yapılabileceklerden bahsetmiyorum bile. Bu alanlar da tasarım da olduğu gibi yeni mühendisler ve mühendis adayları  için ciddi fırsatlar yaratıyor.

Nereden Başlamalı  ?

Mühendislik alanları ile ilgili bu gibi güncel konularda kaynak bulmak oldukça zor özellikle malzeme konusunda ancak bir site hariç. http://muhendishane.org/. Bu site üzerinden özellikle malzeme bilimi ve uygulamaları ile ilgili ücretsiz çevrim-içi eğitimler sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz.


Fotoğraflar:
Mary
WikipediaBu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder