3D Printer Peachy Sadece 100 Dolar

3D printer teknolojisi hızla gelişiyor.Son günlerde kickstarter’da en çok ses getiren projelerden biri; fiyatı sadece 100 dolar olan Peachy. Bu yazıcı sadece fiyatı ile değil kullandığı ilerici teknoloji ile de baya ses getirdi. 3D yazıcı kullanıcıları tarafından alışılmış bir çok tekniğin dışına çıkan bir teknolojiye sahip.


3D Yazıcı 100 dolarPeachy’nin mucidi Rylan Grayston tam anlamıyla 3d printer teknolojisini baştan icat etmiş. Bir çok 3D printer da bulunan motorlar kontrol kartları, plastik eritici uçlar, hareketli kızaklar vb maliyetli ve problemli bir çok parçayı elimine etmeyi başarmış. Maliyeti düşürürken ilginç bir şekilde daha hassas bir makine de geliştirmiş.

Nasıl Çalışıyor ?

Peachy (Şeftali gibi, nefis) temelde fotolitografi teknolojisini kullanan bir 3d yazıcı.  Evet bu yöntemde fazla bir yenilik yok Formlabs ve başka 3d yazıcı üreticileri bu teknoloji ile çalışan makineler üretmişti. Genellikle bu makineler z ekseninde hareketli bir platform ve motorlar kullanır. Peachy ise Z ekseni için bir damlacık sistemi ve tuzlu suyun kaldırma kuvvetinden faydalanarak oldukça basit ama hassas bir sistem geliştirmiş. Ne kadar mı hassas ? 1 su damlasının bir bardak suda yapacağı yükseklik kadar. Peki bunu kontrol etmek için ne gerekiyor? Bilgisayarınızda zaten bulunan bir ses kartı.


3d printer 100 dolarBir Blender eklentisi olarak çalışan kontrol yazılımı sayesinde, 3D model bilgisi ses dalgası formatında bilgisayarın kulaklık çıkışından lazeri kontrol eden galvonometreye gönderiliyor. Galvonometredeki aynalar sayesinde yansıtılan lazer ışını  X-Y eksenindeki katmanları oluşturuyor. Konu ile ilgili daha da karmaşık detaylara inmeden aşağıdaki videoyu izlemekte fayda var.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder