PLA ve ABS’nin Karşılaştırılması

3d yazıcı devriminde yeni bir çığır açan, güncel bir konuyla yazıya başlamak istiyorum. Filaman malzemelerin hem artıları hem de eksileri vardır. İlk başta birçok firma ABS kullanmayı tercih etse de artık birçok firma PLA filaman kullanmayı tercih ediyor. Şimdi ABS ve PLA arasında ki temel farkları ele alalım.


ABS filaman ile baskı yapılırken sağlığa zararlı gaz üretildiği için kapalı alanda bu işlemi yapmak tehlikelidir.Bu nedenle ABS ile yazım yapılırken havalandırma şarttır.
Ama PLA (Mısır nişastasından üretilen plastik) 3d baskı yaparken herhangi bir gaz üretmez ve çevre dostudur.
ABS ile üretilen 3D obje daha esnek, ısıya ve kimyasallara daha dayanıklı, sert, güçlüdür, ABS den aşağı kalır bir yanı olmayan PLA ile üretilen objeler de serttir.
Bu arada PLA ile üretim de ısıtıcı yatak gerekli değildir ama ABS ile üretilecek objeler için ısıtıcı yatak olmalıdır.
ABS ye gelince renk seçenekleri azdır oysa PLA da çok fazla renk seçeneği vardır, saydam baskı bile yapabilirsiniz.
ABS yüksek sıcaklıkta erir, PLA ise ABS den daha az sıcaklıkta erir.
ABS nin maliyetiyle kıyaslanınca PLA çok daha ucuz.
PLA nın yardımıyla büyük baskılar kolayca yapılabilir oysa ABS ile büyük baskılar çıkarmak kolay değildir.
ABS ile kıyaslandığında neredeyse ücretsiz olan PLA büyük objeler için genellikle en iyi malzemedir. Hatta son teknoloji ticari bir yazıcıda bile gerçekten büyük ABS objeler sorun yaratmaktadır.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.1 yorum:

  1. ABS ile PLA karsilastirma yazisi demissiniz ama sadece ABSyi kotulemissiniz. Sektorun icinden birisi olarak yazinizin tarafli ve yaniltici oldugunu rahatlikla soyleyebilirim.

    YanıtlaSil