Apple 3D Baskı Sıvı Metali iPhone&iPad için Kullanabilir

Bir süre önce North Carolina State Üniversitesi'nden araştırmacıları 3 boyutlu baskı teknolojisi ve tekniklerini kullanarak kendi başına ayakta kalan sıvı metalden yapılmış yapılar ürettiler. Şimdi Apple Liquidmetal Teknolojileri Şirketi yardımıyla ve patentli fabrikasyon süreci ile 3D printer ve sıvı metal teknolojisini telefon ürünleriyle tanıştırmaya hazırlanıyor.


3D printer sıvı metal
2010 yılı Ağustos ayında bir SEC duyurusu esnasında Apple ve Orange counrty firmasının arasında bir anlaşma sonucu Liquidmetal Teknolojilerinin Apple’a Liquidmetal’in malzemelerini geliştirmek ve satmak için özel haklar verdiği ortaya çıktı. Bu esnada Liquidmetal’de diğer firmaların teknolojilerini lisans edebiliyor. Şu zamana kadar bu teknoloji Omega, Vertu ve SanDisk tarafından üretilen bir USB flash drive da kullanıldı. Apple da bu teknolojiyi iPhone SIM kartını çıkaran küçük alette kullandı.
Electronista’ya göre iki şirket arasında ki ortak girişim Crucible Intellectual Property’de bir patent aldı. Bu patent iOS ve diğer cihazlarda kullanılmak üzere büyük miktar Liquidmetal üretebileceklerini gösteriyor.
Malzeme cama yakın yapısı olan bir grup alaşım, ama gücü, sertliği, elastikliği, korozyon ve aşınmaya karşı direnci daha yüksek. Apple için bu daha ince, daha hafif, daha güçlü parçalar demek. Yani Apple bu ürünü gelecek iPhone ve iPad materyalleri arasına koyabilir bu da ürünleri daha hafif yapar ve diğer bileşenler için daha çok yer kalır.
"Toplu amorf alaşımlı sac şekillendirme işlemi" için yeni işlenen patent 16 Temmuz'da verildi. Patent erimiş metalin üstüne erimiş alaşım dökülerek Liquidmetal katmanlarını oluşturma sürecini kapsıyor.
Bu yeni metod ile 15 yıl boyunca durmadan devam ederse 6,000 kilometre 0.1mm ve 25mm arasında kalınlıkta en fazla 3 metreye kadar genişlikte Liquidmetal üretebileceğini iddia ediyor. 

Ama Liquidmetal Teknolojileri Apple’ın gerekli ölçekte üretime geçimesinin hala birkaç yıl alacağını tahmin ediyor.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder