3D Yazıcılar Yakında Her Evde olabilir

3D yazıcılar en yeni teknoloji salgınlarından biri haline geliyor. Teknoloji hala çok başlarda olsa da, Michigan Tech araştırmacısı Joshua Pearce yorumuna göre kişisel üretim aynı kişisel bilgisayarlar gibi hayatımıza girmek üzere.
"Ortalama bir Amerikalı tüketici için, 3D yazıcılar kullanıma hazır" diyor Dr. Joshua Pearce.
3D yazıcılar kullanıcıların oyuncaktan, mutfak aletlerine kadar hemen hemen her şeyi üretmesini sağlıyor. Kullanıcılar Thingiverse gibi sitelerden binlerce bedava dizayn indirebilir ve 3D yazıcı kullanarak kendi ürünlerini üretebilir.
3d yazıcılar

3D Yazıcılar ile yılda 2000$ Tasarruf


Ortalama bir Amerikalı evinde 3D yazıcı üzerine yapılan yaşam döngüsü ekonomik analizinden sonra, Pearce tipik bir ailenin 3D yazıcı kullanarak para tasarrufu yapabileceği sonucuna vardı.
Çalışmada Pearce ve takımı telefon aksesuarları, sarımsak ezici, duş başlığı, kaşık tutacağı vb. Thingverse’de listelenmiş 20 genel ev eşyasını seçti. Daha sonra Google shopping kullanarak 20 eşyanın online alışveriş ile kargo dahil minimum ve maksimum masraflarını belirlediler.
Daha sonra 3D yazıcı ile yapım maliyetlerini hesapladılar. Sonuç: 20 şeyi almak bir tüketiciye 312$ dan1,944$'a kadar mal olurken 18$ a 3D yazıcı ile bir hafta sonunda üretilebiliyor
Ev kullanımı için Açık kaynak 3D yazıcılar yaklaşık $ 350-$ 2,000 arasında değişen fiyat etiketlerine sahip. Çok muhafazakâr bir varsayım ile bir aile yılda 20 nesne yapsa, Pearce’ın grubu yazıcıların kendini hızlı bir şekilde ödeyeceklerini hesapladı. 3D yazıcılar özel ortez ve fotoğraf ekipmanları gibi pahalı ürünlere daha çok para harcamaktan da tüketicileri kurtarabilirler.
3D yazım 2D yazım ile doküman bastırılacak kadar kolay değil. Ama 3D yazıcıyı kullanmak için mühendis ya da profesyonel bir teknisyen olmanıza da gerek yok diyor Pearce. Bazıları yarım saatin altında kurulabilir ve hatta RepRap bile bir hafta içinde monte edilebiliyor.
Konu yalnızca para değil. 3d yazıcı ile her şey özelleştirilebilir. Pearce bedava dizaynlar ve 3D yazıcıların genişlemesi ile herkes için büyük bir potansiyel zenginlik yaratıldığını söylüyor.


Gelişmekte Olan Ülkeler


3d yazıcılar cep telefonları kadar yaygın hale gelmeden önce, bazı ürünlere ulaşımın kısıtlı olduğu gelişmekte olan ülkelerde büyük potansiyelleri olacak.
Diyelim ki kamp malzemesi işindesiniz ve karanlıkta parlayan çadırının kazıklarını stokta tutmak istemiyorsunuz. Sadece karanlıkta parlayan plastiği elinizde bulundurun ve eğer birisi o çadır kazıklarına ihtiyaç duyarsa onları 3D yazıcı ile basabilirsiniz. Diyor Pearce.
Çalışma “ Açık Kaynaklı 3D Yazıcıların Yaşam Ömrünün Ekonomik analizi” olarak Mechatronics dergisinde yer almakta.
Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder