3D Printer ile Herkes Tasarımcı

3D Printer teknolojisi her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Bir çok teknoloji meraklısı evine bir 3D yazıcı aldı yada almak üzere. Tüm bunlar olurken daha temkinli bir kitle 3D printer teknojisinin farkında ve tam olarak ne işe yaradığını yada hayatımızı ne şekilde etkileyeceğini merak ediyor. 


3D Printer Ve Tasarım

3D printer teknolojisinin en temel özelliği kısa sürede bilgisayarda modellenmiş bir tasarımı elinizde tutabileceğiniz fiziksel bir objeye çeviriyor. Bu cümleyi duyduktan sonra tasarımcı olmayanlar için ilk akla gelen soru sıradan kullanıcılar için ne işe yarayacağı. 

Yurt dışında 3D printer'ların yaygınlaşmasının aslında çok da tahmin edilemeyen bir etkisi oldu. Sıradan kullanıcılar tasarıma, kendi fikirlerini hayallerini modellemeye ve 3D printer ile üreterek gerçekleştirmeye başladı.

3D Printer Tasarım Sürecini Kısaltıyor


Bir tasarımcının deneyim kazanmasını sağlayan en önemli kriter tasarımının hayata geçirilmesidir. 3D yazıcıların erişilebilir olması burada devreye giriyor ve profesyonelden amatöre, hatta ilk okul öğrencisine kadar tasarımlarını çok kısa bir sürede hayat geçirip daha da iyileştirme fırsatı buluyorlar. Bu da tasarım yeteneklerinin gelişmesine olanak sağlıyor.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse. Bundan 30 yıl önce bilgisayarlar oldukça pahalıydı böyle bir ortamda bilgisayar programcısı olmanın yolu ancak bir üniversite bitirmekten geçiyor. Bugün ise durum oldukça farklı, 300-400 TL ye programlama yapabileceğiniz bir bilgisayar ve ücretsiz online eğitimler ile  bilgisayar programcısı olabilirsiniz.

İlkokullarda Tasarım ve 3D Printer Dersi


3D yazıcılara geri dönersek, bu muhteşem makinelerin tasarım yeteneğine ciddi katkısı olduğunu gözlemleyen yurt dışındaki eğitimciler ilkokullara bile öğrencilerin kullanabileceği basit 3d printerlar yerleştirdi. Yani yakın gelecekte bir çok ilkokul öğrencisi temel tasarım yeteneğine sahip olarak okullarından mezun olacak. Kendi ürünlerini kendi tasarlayan değiştiren modifiye eden bir nesil yetişecek.

Bunu nasıl mı tahmin edebiliyorum ? 80 lerde şirketlerde çalışan bilgisayar operatörlerinin görevi kelime işleme ve tablo işleme programlarını kullanarak sisteme veri girişi yapmak ve bilgileri dijital ortamda kayıt altında bulundurmaktı. Bugün bu yazıyı okuyan herkes kelime işleme (word), tablo işleme (excel) programlarını az çok biliyor. Zaman geçtikçe ve teknoloji ucuzlayarak geniş kitlelere yayıldıkça, yüksek yetenek gereken işler bile sıradanlaşıyor.

Sonuç olarak gelişen teknolojinin gerisinde kalmamak için bir yerden başlamak lazım.....Hiç yorum yok:

Yorum Gönder