3D Baskı İçin Kullanımı Kolay 5 Tasarım Uygulaması

3D baskının sorunlarından biri yazdırılabilecek şeyler bulmak. Tabi Thingiverse gibi birçok yerden daha önce yapılmış nesneleri indirebilirsiniz ama benzersiz ve kendiniz tarafından tasarlamış bir şey istiyorsanız o an işler biraz zorlaşacak. Bir önceki yazımızda paylaştığımız gibi artık takın gelecekte herkesin 3D tasarım konusunda bilgisi olacağına göre, bir yerlerden başlamakta fayda var. Bu nedenle üç boyutlu tasarıma giriş için kullanılabilecek ücretsiz ve kullanımı kolay yazılımları sizler için derledik.

Tinkercad karışık 3D şekilleri basit modeller kullanarak tasarlayabileceğiniz harika bir web uygulaması. Tam bir masaüstü modelleme uygulamasının özelliklerine sahip olmayabilir ama en acemi kullanıcının bile harika yapılar tasarlamasını sağlar. Kısacası çoktan yaptığınız bir şeyin üstüne başka bir şey eklemek istiyorsanız öncelikle düzlemi nesnenin o tarafına sürükleyin, daha sonra hazır dosyadan seçeceğiniz bir şeyi sürükleyip yerine oturtabilirsiniz. Çıkarma için malzeme eklemekte olduğu gibi aynı prensip geçerli. Kullanması gerçekten çok kolay eğer 3D yazıcınız yoksa 3D baskı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
123D Design tutorials


3D tasarım işleri ile ilgileniyorsanız büyük ihtimalle Autodesk şirketini duymuşsunuzdur. 3D yazıcıların ucuzlaması ve 3D tasarımın yaygınlaşması ile beraber Autodesk birçok kullanımı kolay 3D tasarım uygulaması çıkardı.

123D Catch : 3 Boyutlu Tarama uygulaması, iphone'nunuza indirebileceğiniz bu uygulama ile taramak isteğiniz obje yada insanın etrafından 30-40 kadar fotoğraf çekere 3 boyutlu modele çevirebilisiniz.

123D Design : Kullanımı kolay ve hatta web browserı üzerinden çalışabilen bir 3D tasarım programı. Katı modelleme yöntemi ile 3D yazıcılar ile üretilebilecek modellere tasarlamak oldukça kolay

123D Sculpt: Özellkle ipad de denemenizi tavsiye ettiğim bu programla kendiniz bir heykel traş gibi hissedebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay ve eğlenceli.



Eğer inanılmaz uzay savaşları için uzay gemilerine ihtiyacınız varsa ShapeWrigh bakmanız gereken yer. Rastgele gemi yaratma uygulaması, ya bir isimle başlarsınız ya da rastgele sayı seçen uygulamasını kullanabilirsiniz. Sonuçlar etkileyici ve uzay gemilerini kafamda hayal ettiğim gibi. Yukarıdaki gemiyi kendi adımı yazarak 3sn de tasarladım :)İ

Çıktılar online sipariş edilebiliyor ya da VRML 3D basılmaya hazır dosyayı indirebilirsiniz. Aklınızda bulunsun indirme butonu çok ufak ve altta sağda yer almakta, program Flash kullanıyor yani Flash’ı engellemediğinizden emin olun. Shapewright ana sayfasından temel halka yapma uygulamasını da bulabilirsiniz, onu da 3D yazılımı ile masaüstünde özelleştirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder