3D Yazıcı ile Silah Yaptı, Uyardı ?


Geçtiğimiz cuma günü haber mecralarına düşen yeni bir  "3D yazıcı ile silah yaptılar tehlike çok büyük" konulu haberin bu sefer kaynağı Denizliden bir elektronik mühendisi. Yurt dışında da  dikkat çekme isteyen yayın kuruluşu ve girişimci tarafından üretilerek bir çok yasa dışı aktivitenin gerçekleştirilebileceği zaten gösterilmişti.Bu tarz haberlerin Özellikle ABD de ciddi ses getirmesinin sebebi ABD nin bireysel silahlanma ile ilgili yaklaşımıdır. ABD de bireysel silahlanma anayasal bir hak. Ancak ülkemizde durum daha farklı lisansız silah üretimi ve ruhsatsız silah bulundurmanın yasa ile belirlenmiş cezaları var.


6136 numaralı kanunun ilgili maddeleri zaten silah üretilmesi, bulundurulması ve taşınması ile ilgili düzenlemeleri barındırıyor. İster 3d yazıcı isterseniz torna tezgahı kullanın Ülkemizde lisansız silah üretmek bir suçtur. Cezası da madde 12 de belirtildiği gibi 5 yıldan - 12 yıla kadar hapis ve 500 güne kadar adli para cezasıdır. 


Madde 12 – (Değişik: 23/1/2008-5728/155 md.) Her kim bu Kanunun kapsamına giren ateşli silahlarla bunlara ait mermileri ülkeye sokar veya sokmaya kalkışır veya bunların ülkeye sokulmasına aracılık eder veya bunları 29/6/2004 tarihli ve 5201 sayılı Harp Araç ve Gereçleri ile Silâh, Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Kanun hükümleri dışında ülkede yapar veya bu suretle ülkeye sokulmuş ve ülkede yapılmış olan ateşli silahları veya mermileri bir yerden diğer bir yere taşır veya yollar veya taşımaya bilerek aracılık eder, satar veya satmaya aracılık ederse veya bu amaçla bulundurursa beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve beşyüz günden beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır


Sonuç olarak ülkemizde bu konu ile ilgili yasal düzenleme zaten mevcut.......

Kaynak:

1 yorum:

  1. Erman Ficici5 Mart 2014 17:21

    Sıkıntı yok bizde ateşsizini yaparız :)

    YanıtlaSil