3D Printer ve Katmanlı Üretim Teknolojileri Sözlüğü

3D Yazıcı ve Katmanlı üretim teknolojilerinde kullanılan terimleri sizler için derledik....


Additive Manufacturing: Tam karşılığı katkılı üretim olarak çevrilebilir. Türkçedeki en anlamlı karşılığı "Katmanlı Üretim" olarak kullanılmaktadır.

Additive Fabrication: Katmanlı Üretim

Additive Layer Manufacturing: Katmanlı Üretim ile aynı anlama gelmektedir.

AM: Additive Manufacturing, kısaltılmış kullanımı

CAD :  Computer Aided Design, Bilgisayar Destekli Tasarım. Solidworks, Catia gibi 3D tasarım yazılımları ile gerçekleştirilen tasarım uygulamaları.

CAE : Computer Aided Engineering, Bilgisayar Destekli Mühendislik. Ansys, Nastran, Patran gibi analiz yazılımları ile gerçekleştirilen mühendislik uygulamaları.

CAM:  Computer Aided Manufacturing, Bilgisayar Destekli İmalat. Genellikle torna, freze gibi talaş kaldırma operasyonları simule edebilen üretim destek yaklaşımları.

CNC :  Computer Numeric Control, Bilgisayar Sayımlı Yönetim. Daha anlaşılabilir ifade ile bilgisayar destekli kontrol denebilir. CNC özelliği bulunan torna , freze ve kesim tezgahları bu uygulamalara örnek olarak verebilir. 3D yazıcı uygulamaları da bu alana girmektedir.

CT:  Computer Tomography, Bilgisayarlı Tomografi. Katmanlı üretim yöntemleri ile üretilen ürünlerin kalite kontrolünde kullanılmaktadır.

Facet:  3 veya 4 kenarlı poligonlar. Üçgen facetler STL dosyalarını oluşturmaktadır.

FFF: Free Form Fabrication,  Özgür Formda Üretim, Katmanlı Üretimin bir başka adı.

Metrology: Metroloji yada Ölçüm Bilimi.

MRI: Magnetic Resonance Imaging, Manyetik Resonans Görüntüleme

NURBS: Non-Uniform Rational B-Splines, Matematiksel kesinlikte 3 boyutlu yüzeylerin tanımlanmasına yaraya modelleme sistemi.

Reverse Engineering: Tersine Mühendislik, katmanlı üretimde bu kavram fiziksel bir objenin tarama yöntemler ile dijital olarak bilgisayar ortamına aktarılması olarak tanımlanmaktadır.

Rapid Prototyping: Hızlı Prototipleme, Dijital tasarım bilgisinin katmanlı üretim yöntemleri ile,  fiziksel bir obje olarak üretilmesi yöntemi. Genellikle tasarım süreçlerini hızlandırmak için kullanılmaktadır.

Rapid Tooling: Hızlı Kalıp Üretimi olarak çevrilebilir. Katmanlı üretim yöntemlerinin kalıp, takım, fikstür gibi uygulamalar amacı ile kullanılmasıdır.

SFF: Solid Free Form Fabrication, Katmanlı Üretimin Başka bir adı.

PIM: Plastik Injection Molding,  Plastik Enjeksiyon Kalıplama, Termoplastik malzemelerin seri üretiminde kullanılan teknik

Prototype Tooling: Prototip Takım ve Kalıplar

Solid Model :  Katı Model, Katı modelleme bir CAD uygulamasıdır. Sızdırmaz modeller tasarlanması kolay olması nedeni ile katmanlı üretil  teknikleri için tercih edilen tasarın yaklaşımıdır

Surface Model:  Yüzey Modeli, katı modelden farklı olarak kapalı sızdırmaz bir hacme sahip olmayan sadece matematiksel yüzeylerden oluşan model tipi

3D Printing:  3D Yazım, 3D yazıcı ile üretim gerçekleştirme süreci. Genellikle daha erişilebilir katmanlı üretim makinelerine verilen ad.

3D Digitizing:  3 Boyutlu sayısallaştırma, 3 Boyutlu tarama ile aynı anlama gelmektedir.

3D Scanning: 3 boyutlu tarama, Fiziksel bir objenin büyüklüğü ve şeklinin otomasyon, optik sensorler veya lazerler kullanılarak belirlenmesidir. Bu teknikte obje üzerindeki noktaların xyz koordinatları üçgenselleştirme yöntemi ile belirlenmektedir.

STL: Stereolithogtaphy kelimesinden gelmektedir. STL 3 boyutlu dijital bilginin makine koduna çevrilmesi sırasında kullanılan bir dosya formatıdır.Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder