SkinPrint: 3D Bio Yazıcı ile Üretilen İnsan Derisi


Şu an ki teknoloji ile üretilen insan derisinin kalitesi ve miktarından dolayı birçok yanık kurbanına mevcut tedavilerle tamamen tedavi edilemiyor. Çoğu vakada vücut kendini iyileştirebilir ancak hastalar yanık ya da cilt hastalıkları gibi aşırı cilt kaybına uğradıklarında yalnızca doku mühendisliği yardımcı olabilir. Bu nedenle insan derisi üretiminin geliştirilmesi büyük bir ihtiyaçtır.

Hollanda da bulunan Leiden üniversitesinden dört öğrenci çarpıcı bir kavramla ortaya çıktı: SkinPrint. Ekip “ SkinPrint 3D Bioprinter ile insan derisi üretmek bu soruna çözüm olacaktır.” Dedi.


SkinPrint 3D Bioprinter’ı saç, cilt hücreleri gibi özel hücreler ya da kök hücre üretilmesini sağlayan Pluripotent Kök Hücre (İPS) ile birleştiriyor. Takım lideri Ingmar van Hengel “Biz sadece yanık hastalarının sağlıklı derisinden bir parça aldık” diyor. Bu hücreler daha sonra kök hücre geliştirmek için kullanılmış ki kök hücrede bioprinter’ın mürekkebi görevini görmektedir. Basılan hücreler sonunda tüm cilt katmanlarını oluşturması planlanmaktadır. Çünkü uyarılmış pluripotent kök hücreleri (İPSCs) hastanın kendi somatik hücrelerinden geliştirilmiştir, İPSCs’nin herhangi bir immünojenik tepkiden kaçınılmasını sağlayacağına da inanılmakta.


3d yazıcı deri


SkinPrint fikri Rotterdam Hollanda'da 14 Mayıs akşamı en büyük öğrenci girişimciler ödülü olan Philips Dijital İnovasyon Ödülü'nü kazandı.

Takım lideri Ingmar van Hengel “SkinPrint tıbbi bir devrimdir” diyor. “3D Bioprinter ile iPS teknolojisi deri üretim süreci ve cildin kalitesini arttıracaktır.”

İnsan derisi üretmek için takım Avrupa İlaç Ajansından sertifika almak zorunda. Van Hegel: “ bu nedenle bu metodun güvenli olduğunu kanıtlamalıyız. Neyse ki, biz İsviçre Profesör Ernst Reichmann ile çalışıyoruz, kendisi deri alanında uzman. Onunda yardımıyla bence hastaneler beş yıl içerisinde 3D yazıcı ile insan derisi üretebilecek”.

Skinprint yanık, cilt kanseri ya da deri hastalıklarına sahip hastalar için tedavi geliştirmeyi amaçlamakta. Üstelik bir gün daha ileri gidip böbrek veya akciğer gibi karmaşık organları da üretmenin mümkün olacağını umuyorlar.

4 yorum:

 1. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )

  YanıtlaSil
 2. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )...

  YanıtlaSil
 3. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )...

  YanıtlaSil
 4. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )

  YanıtlaSil