3 Boyutlu Yazıcıların Yapamadığı Bir Şey Var mı ?


İklim değişikliğini durdurmak? İnsan organları üretme? 3 Boyutlu Yazıcı teknolojilerini kısıtlayan oldukça  az limit var

Yakın gelecekte 3D yazıcılar insan organları üretecek, dünyayı iklim değişikliğinden kurtaracak ve nano ölçekli mikro elektronik üretimde devrim yapacak.


Bu haberleri çoğu şu anda kavram ispatı aşamasında olsa da  3 Boyutlu Yazıcı baskı dünyasının ne kadar hızlı hareket ettiği şaşırtıcı. Yeni donanım hareketi (Maker Movemen) şaka değil. Gelişmiş üretim teknolojisi hızla evde ve laboratuvar da kullanılabilecek bir araç haline geliyor.

Edinburgh’de bulunan Heriot-Watt Üniversitesi, bilim adamları kök hücre bulunduran mürekkep kullanarak embriyonik kök hücreleri katmanları parçacıkları basmayı nasıl yapacaklarını çözdüler.

Doktor Shu projede çalışan bilim adamlarından biri “Teknik bizim vitro ilaç geliştirme ve toksisite testleri için gerekli olan daha doğru insan doku modelleri üretmemize yardımcı olacak” diyor. “ Teknoloji uzun dönemde hastaların hücrelerinden tıbbi implantasyon için uygun 3D organ üretimine kadar ilerleyebilir bu sayede organ bağışı ihtiyacı ve organ nakli ret sorunları ortadan kaldırılabilir.”

Bu arada Almanya'da Teknoloji Karlsruhe Enstitüsü’ne bağlı olan Nanoscribe’da ki araştırmacılar ikinci jenerasyon lazerleri kullanalar mikro yapılar oluşturan bir önceki teknolojiden yüz kat daha hızlı bir 3D mikro yazıcı geliştirdiler. Nanoscribe’dan gelen yeni teknoloji ile bilim adamları tarama mikroskobu olmadan göremeyecekleri nesneleri bile üretebilecekler. Kendin yap  yarı iletken bilgisayar çiğleri yolda.

Peki, tüm bunların iklim değişikliğiyle alakası ne? Bu 3 Boyutlu Yazıcı nin en heyecan verici etkilerinden biri olabilir. İhtiyacın olan şeyi ihtiyacın olan zamanda ve olan yerde üretebildiğinde plastik oyuncak ya da silikon çip yapmak için fosil yakıt kullanan Çin den bir fabrikadan İstanbul’ daki evine ürünü getiren geleneksel tedarik zincirlerine bağlı kalmak zorunda kalmayacağız. İklim aktivistleri ve ticaret aktivistlerinden üretim yerinin önemi hakkında birçok şey duyuyoruz, 3 Boyutlu Yazıcı  teknolojisi yerelleştirme için güçlü bir teknolojidir.

Tabii talep üzerine yeni böbrek üretmek ya da salonumuzda iphone üretmekten yıllarca uzaktayız. Ekonomik açıdan etki yaratacak yüksek ölçekli üretim üzerinde 3 Boyutlu Yazıcı  nin etkisini göstermesi de uzun zaman alacak. Ama hala 3 Boyutlu Yazıcı  teknolojisinde bir ivme var, tüm yönleriyle bu inkâr edilemez gözüküyor. İnsanların yeni yazıcı gücüyle yapacağı çılgınca şeyleri takip etmek zor olacak.

2 yorum:

  1. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )..

    YanıtlaSil
  2. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th ),,,,

    YanıtlaSil