3D Yazıcı ile Gözlük, Kıyafet, Takı

3D yazıcı teknolojisi kullanımı artık moda ve tasarım alanın da hızlı bir şekilde artırıyor. 3D yazıcı ile üretilmiş bir çok ürün hızlıca gündemde yerini alıyor. Geçtiğimiz haftalarda Londra Üniversitesi Fuarında öğrenciler tarafından tasarlanmış ve 3D yazıcı ile üretilmiş tasarım objeleri ayakkabı, gözlük, kıyafet ve takılar vardı. 


3D yazıcı ile üretilmiş güneş gözlükleri. 

Ron Arad tarafından tasarlanmış ve 3D yazıcı ile üretilmiş bu gözlükler, 3D üretim teknolojisinin kişiye özel ve eşsiz tasarıma sahip ürünler elde edebilme konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösteren bir gelişme

3D Yazıcı ile Üretilmiş Gözlük Çercevesi
3D Yazıcı ile Üretilmiş Gözlük Çercevesi

Gözlük çerçeveleri Nylon tozlarının SLS (Lazer Sinterleme) teknolojisi ile katman katman birleştirilip ürüne dönüşmesi prensibiyle üretilmiş.

3D yazıcıdan Tam Ayağınıza Göre Üretilmiş Ayakkabı 

Yakın gelecekte ayağınıza göre, vurmayan ve estetik olarak tamamen sizin zevklerinize hitap eden bir ayakkabı satın almanız sıradan alışveriş  kültürünün bir parçası olacak. Nasıl mı?


Ayakkabı dükkanına girdiğiniz anda ilk olarak 3D tarayıcılar kullanılarak, ayağınızın 3 boyutlu modeli çıkartılacak. Bu modele göre üretilecek olan ayakkabı tam ayağınızın şeklini saran bir geometriye sahip olacak ve kullanım sırasında herhangi bir rahatsızlığa sebep olmayacak. Ayrıca, "Bunun Kırmızısı var mı?" gibi bir soru sormanıza da gerek kalmayacak. Siz hangi renk hangi desene sahip olmasını istiyorsanız ayakkabı o şekilde üretilecek.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder