3D Yazıcılarda Kullanılan 7 Farklı Malzeme

3D yazıcılar doğaları gereği malzeme şekillendirmede yeni olanaklar sağlayabildiği için Rael San Fratello Architects tarafından açılan “Emerging Objects” isimli bir tasarım ve araştırma şirketi özel malzemeler kullanarak 3D yazıcıda üretilmiş ürünler tasarladi ve üretti. Tuz, ahşap, naylon, seramik vb gibi hammadeler kullanılarak üretilen bu ürünler sürdürülebilir, akıllı, geri dönüştürülebilir, kişiye özel uyarlanabilir ve hatta tamir edilebilir olacaklar.


Bu muhteşem gelişmeye örnek bir kaç tasarım görmek ister misiniz?


1. Tuz
Mimar Mark Kelly tarafından geliştirilen ve tuz kullanılarak 3D yazıcıda üretilmiş ürünler.. Tuz beyaz, yari saydam, hızlı kuruyan ve aslında sonradan mukavemeti ve dayanıklılığı artırılabilen bir hammadde.
Yukarıdaki yarı saydam kase tuzdan üretilmiş ve tasarımı 19. Yüzyil biyologlarından Ernst Haeckel çizimlerine dayanmaktadır

Aşağıdaki ilginç örnek ise Dubaide kurulacak GEOtube Kulesi adına yapılmış bir tasarım modeli. Faulders Studio tarafından tasarlanan yapı tuz ile print edilmiş.Mimarların kavramsal tasarımı eşsiz doğadan feyzalınmış. Yukarıda gördüğünüz GEOtube modeli de doğadan bu şekilde tasarlanmış kentsel heykel türlerine bir örnek. Basra Körfezinde görülen püskürtülmüş (ing. Gravity-sprayed) yapıların benzeri inşa edilmiş. Geleneksel birleştirme metodundan ziyade devamlı yüzeyde birikerek oluşma modeli feyz alınmış.

Dünyanın en yüksek tuzluluk oranı Basra Körfezi ve Kızıl Denizde bulunur. Tuzlu su 4.62 km uzunluğunda gömülü boru hattı GEOtube ile sağlanir ve kulenin örgü yapısına buğu edilir. Su buharlaştıkça tuz yataklari zamanla çökelirler. Yapı zamanla saydam bir yüzey görünümünden katı beyaz bir görüntüye dönüşür. Sonuç yaban hayatı için özel bir yaşam alanı ve de tuz hasatı için uygun bir yapıdır.
2. Cement Polimer
Cement Polimer malzemeler fiberler ile güçlendirilebilen güçlü sağlam malzemelerdir. 3D yazıcı ile güçlendirilip standart bir çimentodan daha güçlü hale getirilebilirler.
Aşağıdaki tambur cement polimer  malzeme ile 3D yazıcıda üretilmiştir. Her bir panel klipsler ile birbirine tutturulduğu için montaj işlemi oldukça kolaydır.


İşte bir başka örnek "Seat Slug". Deniz salyangozlarından ve Japon Karakusa mozaiklerinden esinlenerek tasarlanmış bu "Seat Slug" 3D yazıcıyla elde edilmiş 230 adet cement polimer malzeme kullanılarak oluşturulmuştur.
3. Naylon
Hem güçlü hem de sağlam yapısıyla naylon malzemeler orta-yüksek seviyede detaylar oluşturabilir. Lazer sinterleme (Selective Layer Laser Sintering) kullanılarak üretilmiş aşağıdaki elektrik düğmesi aparatı anahtar asacağı ve takı askısı olarak da kullanılabilen cok şık bir dekorasyon malzemesi.Naylon malzeme ile üretilmiş mükemmel bir vazo örnegi:
4. Ahşap"Emerging Objects" tarafından geliştirilen ve 3D yazıcı ile üretilmiş ahşap malzemeler orta seviye dayanıma sahiptirler. İşte yukarıda tuz kullanılarak basılmış vazonun ahşap versiyonu:

5. Reçine (Resin)

DNA sarmalı formatında tasarlanmış bu vazo reçine kullanılarak  3D yazıcıda üretilmiş6. Seramik


3D yazıcı kullanılarak üretilen bu tabak seramik malzemeden yapılmış, pürüzsüz görünüm için yüzeye kumlama yapılmış7. ABS

Aşagıda gördüğünüz örnek, geridönüşebilir ABS malzeme kullanılarak 3D printer ile üretilmiş bir solar perde. Oyuk yapısı sayesınde dıs mekan goruntu kaybı yasatmadan hem yaz sıcaklarından koruyor hem de kış mevsiminde mekanın güneş almasını sağlıyor.
Kaynak: http://www.emergingobjects.com/

2 yorum:

  1. Aman efendim sepet efendim neler neler çıkmış efendim

    YanıtlaSil
  2. Tolga Deniz Aran5 Mart 2015 21:44

    Peki seramik malzemsini nereden temin ediliyor?
    Bununla ilgili bilgisi olan var mı?

    YanıtlaSil