Obama'nın Ulusa Sesleniş Konuşması ve 3D Yazıcı Teknolojisine BakışıGeçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama yaklaşık bir saat süren ulusa sesleniş konuşmasında, 3D yazıcılardan ve bu teknolojinin ABD için ne kadar önemli olduğunda bahsetti. Konuşmanın Türkçe çevirisini bu yazının devamında okuyabilir, konu ile ilgili analizi aşağıda bulabilirsiniz.


"İlk önceliğimiz Amerikayı tekrar sanayi için mıknatıs haline getirmek. 10 yıldan fazla süredir imalat işlerini azaltan şirketler geçtiğimiz 3 yılda toplam 500000 den fazla yeni imalat işi yaratmıştır. Caterpillar, iş hacmini Japonya'dan geri taşıyor, Ford iş hacmini Meksika'dan geri taşıyor. Bu yıl Apple Mac bilgisayarlarını tekrar Amerika'da üretmeye başlayacak.

(Alkışlar)

Şu an, şimdi bu durumu hızlandıracak bir çok şey yapabiliriz. Geçen yıl ilk imalat inovasyon enstitümüz Youngstown'ı Ohio'da kurduk. Bir zamanlar kepenkleri indirilmiş bir depo olan bina, şu an 3D Yazıcı teknolojisi konusunda uzmanlaşmış işçileriyle gelişmiş bir yüksek teknoloji laboratuvarıdır.  Üç boyutlu üretim neredeyse tüm imalat yöntemlerinden devrim yaratma potansiyeline sahip bir teknolojidir. Bunun başka eyaletlerde de gerçekleşmemesi için bir neden yok. Bu akşam, bu merkezlerden 3 tane daha açılacağını beyan ediyorum. Şirketler bu merkezler sayesinde savunma bakanlığı ile ortaklık oluşturarak, globalleşme nedeniyle göz ardı edilmiş bölgeleri yüksek teknoloji iş merkezleri haline dönüştürecekler.

(Alkışlar)

Bu merkezlerden 15 tane daha oluşturulmasını meclise teklif ediyorum bu sayede imalat endüstrisi devriminin Amerika'da gerçekleşmesini garanti altına almış olacağız. Bunu başarabiliriz!"


Analiz:

  • Küresel teknoloji yarışında 3D Yazıcı teknolojisinin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteren bir konuşmanın ABD başkanı tarafından yapılmış olması, ileriki yıllarda bu teknolojinin şu an olduğundan çok daha ilgi göreceğinin bir göstergesidir.
  • Obama'nın konuşmasında bahsettiği İmalat İnovasyon Merkezi diğer adıyla National Additive Manufacturing Innovation Institue (NAMII)'dır. 40 dan fazla şirket, 9 üniversite, 11 sivil toplum örgütü şu an NAMII'ye destek vermektedir.

NAMII'nin amaçları
  • Eğitim kurumları ve şirketler arasında bilgi paylaşım ağı oluşturmak.
  • Katkısal Üretim (Additive Manufacturing) popüler adıyla "3D printing" konusunda araştırma geliştirme faaliyetleri. Daha verimli ve esnek üretim teknolojileri geliştirilmesi.
  • Öğrencileri ve çalışanları bu yeni teknolojiler konusunda eğitmek ve İleri üretim teknolojilerinin getireceği yeniliklere adapte olabilen yüksek yeteneğe sahip iş gücü oluşturmak.
Özetle bu konuşma 3D yazıcı teknolojisinin ABD'de hem bireysel kullanıcılar hem de dev sanayi kuruluşları tarafından nasıl benimsendiğinin bir göstergesidir. "The Economist" dergisi tarafından "3. Endüstriyel Devrim" olarak isimlendirilen devrimin yolda olduğunun da en güçlü habercisidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder