3D Yazıcıların Dezavantajları

3D yazıcıların sayısız  avantajlarının yanında diğer üretim yöntemlerine kıyasla çok yeni olması sebebi ile bazı dezavantajları da mevcut. Döküm teknolojisinin 5000 yıllık geçmişi, talaşlı imalat teknolojisinin 300 yıllık geçmişi göz önünde bulundurulduğunda 3D yazıcıların sadece 25 yıllık maziye dayanıyor olması bir çok problemi beraberinde getiriyor. 


Üretim Süresi, 3D Yazıcılar diğer seri üretim yöntemlerine göre daha yavaş bir üretim yöntemidir. Ancak diğer üretim yöntemlerinde gereken kalıp, takım tasarım gibi aşamalar olmaması nedeni ile toplamda daha hızlı ürün gerçekleştirilebilmektedir. Sadece üretim süresini dikkate aldığımızda 3D yazıcılar seri üretimde diğer tekniklere göre daha yavaştır.

Yüzey Pürüzlülüğü, 200.000 dolarlık makinelerden 500 dolarlık kendin yap makinelere kadar bütün 3D yazıcılarda yüzey pürüzlülüğü bir problemdir. Katmanlar 100 mikron kalınlığında bile olsa dikkatli bakıldığında gözlemlenebilir.

Malzeme Sınırlılığı, Son donemdeki gelişmeler ile birlikte malzeme seçenekleri oldukça artmış olsa da, geleneksel üretim yöntemleri ile karşılaştırıldığında malzeme çeşitliliği oldukça azdır.

Hassasiyet, döküm ve talaşlı imalat ile karşılaştırıldığında hassasiyet oldukça büyük bir problem olarak karşımıza geliyor.

Ebatlar, 3D yazıcı tekniği ile dev makine parçaları üretmek oldukça problemli. Hacim büyüdükçe yukarıda bahsettiğim problemler katlanarak artıyor.

3D Yazıcı teknolojisini daha iyi anlamak ve uygulama alanlarını dikkatli belirlemek için artı yönleri kadar eksi yönlerini de bilmekte fayda var.

2 yorum:

 1. evet konu yine güzel.
  aslında bilinçli bir tüketici için bu teknolojilerin Prototip üretim çözümlemelerine ve ölçekli mekaniklerin çalışma prensiplerini gözlemlemek açısından çok daha avantajlı olduğu aşikar. tek parça üretilen en büyük modelinse bir vazo olduğunu gördüm :)

  YanıtlaSil
 2. bu 5 tane problemin karsisinda bu yazicilarla piyasaya atilmak mumkun degil durum boyle iken cinlililer nasil
  ucak yapmaya baslayacaklar
  bu aciklanmasi gereken bir olaydir.bunu aciklayabilecek olan varmi?

  YanıtlaSil