3D Yazıcı ile Silah Yaptılar Haberleri ve Gerçekler

3D Yazıcı ile silah üretmek

Son dönemde medyada çıkan haberlere bakılırsa 3D Yazıcı ile silah üretmek mümkünmüş. Haber başlıklarının biraz abartılı olması, artık alıştığımız bir durum.  Gene de böyle bir haber çıkmış olması konuyu incelemeye değer kılıyor. 
Gerçekler :

1. Ev tipi kişisel 3D Yazıcılar plastik malzeme kullanmaktadır. 
2. Bu plastik malzemeler ancak Lego parçaları kadar güçlüdür. 
3. Evet bu malzeme kullanılarak kabza gibi silahların zaten plastik olan bazı bölümleri üretilebilir. 
4. Bu plastik malzemeler kullanılarak tam çalışır durumda bir silah yapmak mümkün değildir. 
5. Metal malzeme kullanan 3D yazıcılar ile tam çalışır durumda bir silah üretilebilir. ANCAK bir çok başka işlemden de geçmesi gerekmektedir. Bu makinelerin fiyatları milyon dolar mertebesindedir. Ev kullanıcılarının sahip olabileceği makineler değildir. 
6. Askerliğini yapan herkes bilir ki namlu silahın en önemli parçasıdır ve günümüz teknolojisinde ev tipi yazıcıların kullandığı malzemeleri ile üretilemez 
7. Torna freze gibi makineler ile de silah üretilebilmektedir. Bu makineler 3D Yazıcılar gibi popüler olmadıkları için kimse sallamamaktadır. 

Sonuç: Medya abartmayı sever. Ancak Ne olursa olsun bireysel silahlanma kötü bir şeydir. 3D Yazıcı gibi makinelerin insanlık yararına kullanılabileceği yüzlerce yer vardır. 


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.3 yorum:

  1. Para bok gibi ise ne olacak!

    YanıtlaSil
  2. Ya silah kaçakçıları düşük maliyetli olduğu için kullanamazlar mı?

    YanıtlaSil
  3. Benim aklıma bu teknolojiyi evlere ve ofislere girmeden önünü kesme istekleri geliyor. Bunu için hazırlanmış bir komplo olabilir. Maliyetleri düştüğünde ve evlere girdiğinde bir düşünün. Plastik anlamda kırılan bozulan birçok şeyi onarabilirsiniz. Cihazları kendi tasarladığınız kütlelere yerleştirebilirsiniz. Ben 3D'ciyim ve çok ilgileniyorum bu konuyla. İstediğiniz bir kütleyi katı olarak elde edebilmek büyüleyici. Pek çok yeni sektör doğar, yaratıcılık patlama yapar. İnsanlar evlerindeki gereçleri kişiselleştirebilir ve her gün tuttukları araç gerece yeni yorumlar getirebilir. Kırılan ocak gaz düğmenizi, TV kumandanızı, elektrik anahtarınızı değiştirebilirsiniz. :)

    YanıtlaSil