3D Yazıcı Almalı Mı Yoksa Yapmalı Mı ?

3D  yazıcı aslında çok da yeni bir teknoloji değil. Ancak dev şirketlerin sahip olduğu patentlerin geçerliliğini yitirmesi nedeniyle fiyatları düşmüş ve popüler olmuş bir teknoloji. 3D yazıcı sahibi olmayı düşünüyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Hazır bir 3D yazıcı satın almak yerine kendin yap açık kaynak bir makine yapmanın neden daha mantıklı olduğunu anlatıyım. 

 • Açık Kaynak; İlk neden bu teknolojinin artık tamamen açık kaynak olması ve yapım sırasında ihtiyaç olan her türlü bilgiye kolayca ulaşılabilmesi. 
 • Performans; Hazır satılan ve fiyatları 2000$ seviyesinde olan tüm yazıcıların bu açık kaynak bilgilerden yola çıkarak üretilmiş olması nedeniyle 2000$'a satın alınan yazıcılar ile 500$'a kendi mal edeceğiniz makinenin çok yakın performans göstermesi. Hatta konuya hakimseniz 2000$'lık makinelere göre çok daha fazla verim alabilirsiniz.
 • Ham madde maliyetleri nin çok daha az olması.  Hazır bir 3D yazıcı aldığınız zaman ürün garantisi ve çıktı kalitesi makine üreticisinin sattığı ham madde (ABS, PLA) ile sınırlandırılmaktadır. Yani makine satıcıları plastik malzemeden de ciddi kar elde ederler, bu nedenle kilosu 15-20$ olan ham maddeyi 70-80$'a satarlar. Hatta 110$'a satanlar bile mevcut. Bu nedenle uzun vadede ciddi fiyat farkı çıkacaktır.
 • Bilgi: Bir diğer sebep ise tabi ki dünyayı değiştirecek bir teknoloji konusunda derinlemesine bilgi sahibi olabilmek.
 • Ürün geçmişi ve olgunluk seviyesi; Șu an Dünya piyasasında kişisel 3D Yazıcı satışı yapan şirketlerin geliştirdikleri ürünler 1-2 yaşında, şirketler ise 2-3 yaşında. Bu şirketlerin geliştirdikleri ürünlerin çoğu tam olgunluğa ulaşmamış, kar amacı nedeni ile apar topar piyasaya sürülmüş ürünler. Yani 3D yazıcı üreten şirketleri bir Apple ya da HP sanmayın, teknik destek, yedek parça vb bir çok konuda sıkıntı yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Özgürlük, kendin yap 3D Yazıcıları kolaylıkla modifiye edilebilirsiniz. Böylece sadece 2 tip plastik malzeme değil, seramik Modeller bile uretebilirsiniz. 
 • Teknik Destek; Bütün 3D yazıcılar sorun çıkartır. Bu sorunları gidermek için gereken bilgiyi hazır bir yazıcı ile edinemezsiniz. Dolayısıyla 3D Yazıcı satıcısınin sıkıntılı teknik servisine muhtaç kalırsınız. 

3 yorum:

 1. Süper bir makele. Birkac madde ama super bi ozet. Cok tesekkurler. Simdi hersey netlesti. 6.madde gozumu kamastirdi :-)

  Madem oyle makinanin adini da verirseniz hemen siparis etmek istiyorum. Dilerseniz PM atiniz hani sonrasinda yankis anlama olusmasin. eedursun@gmail.com

  Saygilar.

  YanıtlaSil
 2. Harika açıklama olmuş. Kafada ki soruları harika netleştirmiş. Peki bu konuda türkçe kaynak var mı? Ya da sorularımız size mi soralım? Açıkçası artık toplamak istiyorum. Ama elektronik aksam olsun, mekanik aksam ve malzeme temini konusunda endişelerim var. Bunları da çıkınca elimde kalan bendeki istek oluyor.

  YanıtlaSil
 3. 3dprintertr.com üzerinden paylaşımda bulunabilirsiniz

  YanıtlaSil