3D Yazıcı ile Üretimi Süreci

3D Yazıcı kullanarak bir fikri objeye çevirmek aslında yazdığınız bir yazıyı çıktı kağıda çıktı almak kadar kolay. Ancak 3D Yazıcı kullanımına hızlı ve sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmek için, bazı temel aşamaları bilmekte fayda var.

Yoda STL 3D Yazıcı
STL 
Fikir : Aklınızda işinize yarıyacağını düşündüğünüz ya da estetik olarak hoşunuza giden bir parça model var fakat bu fikri nasıl bir ürüne çevireceğinizi bilmiyorsunuz.  Bu noktada yapmanız gereken bu fikri 3D tasarım programı kullanarak bilgisayar datasına çevirmek Eğer 3D tasarım modelleme işleriyle uğraşmak istemiyorsanız, internette bulunan 3D model depolarında benzer bir modeli indirebilir ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz

Kendi modellerini kendiniz tasarlamak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Google'ın ücretsiz programı sketchup la başlayabilirsiniz. Kullanımı kolay ve eğlenceli bir tasarım programıdır. Google sketchup gibi daha bir çok ücretsiz ve açık kaynak 3 boyutlu tasarım programı bulmak mümkün örneğin autodesk 123d, FreeCAD, OpenSCAD. bunlardan bazıları.

Model: 3 boyutlu tasarım programlarını kullanarak hazırladığınız modelin 3D Printer ile üretilebilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. 3D yazıcı ile üretim süreci öncesi model genellikle STL formatında ve aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

  • İlk olarak modeldeki et (duvar) kalınlığının 0 olmaması ve mümkünse de 1mm ve daha fazla olması modelin üretilebilirliğini arttıracaktır. Yani 3D yazıcı kullanarak folyo üretmek mümkün degildir. Bu nedenle et kalınlığı her zaman 0.5mm den fazla olmalıdır.
  • CAD datasında kesişen köşeler bulunmamalıdır. Parçalar ya ayrı olmalı yada bir biri üzerinde köşe oluşturmayacak şekilde bir arada durmalıdır.
  • Model üzerinde hiç bir alanda açık yüzey bulunmamalıdır. Bunu su sızdırmazlık testi gibi düşünebilirsiniz yani model kapalı bir hacme sahip olmalıdır.
Yoda Gcode 3D Yazıcı
Gcode
Dilimleme: Dilimleme işleminde model yani CAD bilgisi 3D yazıcının anlayacağı bir dile, G koduna çevrilir. Bu aşama kaliteli ürünler üretebilmenin en önemli adımıdır. 3D yazıcı ile üretim sırasında gerekli olan bir çok parametre bu aşamada belirlenir. Bu parametrelerden en önemlileri
  • Katman Kalınlığı: Parçanın Z yönündeki hassasiyeti belirleyen parametredir genellikle 0.25mm mertebesindedir. 0.1mm ye kadar düşürülebilir.
  • Dolgu Deseni: Bu parametre parçanın iç dolgu katmanlarındaki geometriyi belirler
  • Dolgu miktarı: 3D yazıcının en önemli özelliklerinden biri parçanın iç hacmini doldurma ihtiyacı olmadan üretim yapabilmesidir. Sağlam ve dayanıklı bir ürün istiyorsanız %100 dolu üretim yapabilirsiniz. Sadece görsel amaçlı bir üretim yapıyorsanız %20 doluluk oranı da işinizi görecektir.
  • Hız ve Sıcaklık: 3D yazıcının en kritik parametreleridir nozzle'ın hangi sıcaklığa kadar ısıtılacağı ve ne kadar hızlı hareket edeceği bu parametreler ile belirlenir. Genellikle malzemeye ve üretilecek parça geometrisine bağlı olarak farklılık gösterir.
Dilimleme yazılımlarından bazıları, Skeinforge, Kissslicer vb..

Baskı ve Üretim: 3D yazıcı ile ürün bu aşamada gerçekleştirilir. Bu aşama yukarıda belirlediğiniz parametrelere de bağlı olarak çok uzun ve ya çok kısa sürebilir. Tam dolu ve katman kalınlığı 0.1mm olan bir parça oldukça uzun zaman alabilirken, katman kalınlığı 0.3mm be %20 dolu bir parça yaklaşık 10 kat daha kısa zaman alabilmektedir.

Son İşlem: Son aşamada parçanın boyama, zımparalama ya da aseton kullanarak daha pürüzsüz bir yüzeye sahip olması sağlanır.

3D Yazıcı ile üretilmiş Yoda
3D Yazıcı ile üretilmiş Yoda


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.


1 yorum:

  1. i Sayin Igein, Aiicco sigorta kredi kredi sirketi temsilcisi, is için kisisel bir kredi ihtiyacim var ki? Bu e-posta bize ilgileniyorsaniz eger biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek: Eger kredi transferi belge derhal ok ile devam etmek ( igein_h_yizevbekhai@admin.in.th )

    YanıtlaSil