3D Yazıcıda ABS mi PLA mı kullanmalı

Akrilonitril Butadin Stiren ABSBir 3D Yazıcı yaparken yada satın almadan önce belkide en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri kullanılacak olan malzemenin seçilmesidir. Piyasada ve kendin yap dünyasında bulunan yazıcılar ABS, PLA yada her ikisi ile çalışmaktadır. Bu nedenle özelikle bu iki malzemeyi ve kullanım alanlarını anlamak, 3D Yazıcı teknolojisinin temellerindendir.

ABS

Akrilonitril Butadin Stiren, plastik enjeksiyon sektöründe de oldukça sık kullanılan hafif ama sert bir Termoplastik polimerdir. Popüler bir örnek vermek gerekirse Lego parçaları bu malzemenin yapılmaktadır. Bir petrol ürünü olan ABS aseton ile çözülebilmektedir. ABS kullanarak print ettiğiniz ürünleri - 20 Ila 80 ° C arasında kullanabilirsiniz. Erime başlangıç sıcaklığı 105 derece olması nedeniyle 80 derece üzerinde yumuşama ve şekil bozulması yaşayabilirsiniz. ABS malzemesi yoğun güneş ışınlarına marus kalırsa hasar görebilir bu nedenle ciddi bir şekilde güneş altında kalacak ürünlerde parçayı boyamak iyi bir çözümdür.
ABS yüksek mukavemet ve darbe direnci nedeniyle tercih edilen bir üründür. Örneğin bir Lego parçasını elle kırmayı deneyebilirsiniz :). 

ABS nin en can sıkıcı özelliği ise yüksek sıcaklığa marus kaldığında HCN gazı cikarmasidir. Bu gaz az miktarda salinsada da oldukça zehirli bir gazdir. Hatta ikinci dünya savaşı sırasında gaz odalarında bu gaz kullanılmıştır. Bu nedenle 3D Yazıcılar ile ABS kullanırken ortamı havalandırmakta fayda vardır. Katı halde ürün olarak herhangi bir zararı bulunmazken 230-250 derecede 3D Yazıcı ile eritilirken HCN gazi açığa çıkabilmektedir.  Bir diğer negatif özelliği ise 3D yazıcıda kulanım sırasında daha yüksek sıcaklık gerektirmesi nedeni ile daha zorlu bir proses kalibrasyon işlemi gerektirmesidir yani ABS ile güzel bir parça üretmek PLA dan daha zordur. Gene yüksek sıcaklıkta proses edilmesi nedeniyle işlem sırasında büyük parçalarda çarpılma riski oldukça fazladır. Çarpılmayı engellemek için ısıtıcılı yazma platformu kullanılması gerekmektedir. 

Özetlemek gerekirse ABS daha yüksek mukavemetli ancak çalışması daha zor bir 3D Yazıcı malzemesi dir ancak fiyat olarak PLA ya göre daha uygun olabilmektedir. 

PLA


Polilaktik Asit ise şu an ki istatistiklere göre en çok kullanılan 3D Yazıcı malzemesi özellikle ev kullanıcılarının bu malzemeyi tercih etmesinin başında daha düşük sıcaklıklarda erimesi nedeni ile kolay çalışılabilir olması yatıyor. Yani PLA kullanarak bir parçayı 3D Yazıcı ile basmak ABS ye oranla daha kolay. Ayrıca PLA, çarpılma ihtimalinin düşük olması nedeni ile ısıtıcı bir platform gerektirmiyor. 

Polilaktik asit ABS den farklı olarak petrolden değil nişasta içeren ürünlerden elde edilir. Örneğin mısır,şeker kamışı vb. Bu nedenle sağlık açısından ABS den üstündür. Hatta PLA medikal sektöründe implant ve protezlerde sıkça kullanılmaktadır. İnsan vücudu içinde parçalanma suresi 6 ay ile 2 yil arasında değismektedir.

PLA nin negatif özellikler ise ABS den çok daha düşuk mukavemete sahip olmasıdır. Yani 3D yazısını ile yük taşıyacak ya da darbe alması muhtemel bir parça üretmek istiyorsanız bu noktada PLA doğru seçim olmaya bilir. Ayrıca PLA nin ısı altındaki dayanımı ABS ye oranla oldukça kötüdür. 50 °C üzerinde uygulamalarda kullanmak pek iyi bir fikir olmayabilir. Erime sıcaklık aralığını ABS ye oranla daha geniş olması çarpılma ihtimalini azaltırken, malzemenin yavaş sertleşmesi nedeni ile yazım hızı arttırıldığında kötü sonuçlar vermektedir. Yazım hızını arttırabilmek için işlem sırasında parça bir fan yardımı ile soğutulabilir. 


ABS ve PLA seçiminizi üreticeginiz parçaların kullanım alanına göre yapmanızda  fayda var.  3D Yazıcı konusunda yeni iseniz PLA ile başlamanızı tavsiye ederim. 

Görsel :Indigojin Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.


10 yorum:

 1. Selamlar. Sitenize donanımhaber sayfasından ulaştım. İçerikleriniz merakımı gideren birçok bilgi ve cevapla örülü. Fikir almak açısından sormak isterim. yaptığım 3 boyutlu dekoratif tasarımları %80 oranında kaliteyle üretip kalıplandırmak istiyorum. Bu amaçla hangi malzemeyi kullanan yazıcı işimi görür sizce?

  YanıtlaSil
 2. Selamlar öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Kalıplama işlemini alçı ilemi yoksa epoxy, silikon vb gibi başka bir malzeme ile mi yapacaksınız ?.

  YanıtlaSil
 3. merhaba balıkesir üniversitesinde makine mühendisliği okuyorum . 3d yazıcıların geliştirilmesi hakkında bi proje yapmak istiyorum. bu işle ilginenlerin gördüğü eksiklikler varsa benimle bilgi paylaşımında bulunabilirler mi acaba , eksiklikleri gidermek ürün geliştirmeyi sağlamak amacım yardımcı olursanız sevinirim .

  YanıtlaSil
 4. Merhaba seri uretim icin bir gamepad/joystick yapmayı planlıyorum. Fakat malum, oncesinde prototip gelistirmem gerekmekte. Ürünün tasarımı henuz bitmedi. Bu durumda benim bir 3d printer mi almam gerek(cevabınız evet ise hangi 3d printeri onerirsiniz) yoksa sadece pc de tasarımımı bitirip hizmet alımı yapmam mı daha uygun olur? Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 5. 3dprintertr.com üzerinden ya da yukarıdaki forum bölümden paylaşımda bulunabilirsiniz

  YanıtlaSil
 6. ortalama bir 3d printer ın 2000TL civarı olduğunu düşünürsek ve malzeme, harcayacağınız zamanı da eklersek yılda ortalama 50 çıktı almayan birisi için baskı hizmeti almak daha mantıklı olabilir

  YanıtlaSil
 7. Sitenizi hem kişisel olarak, hem de şirket olarak yakından takip etmekteyiz. Biz de firma olarak PLA hammadde tedariki gerçekleştirmekteyiz. Bu konuyla ilgili olarak 3D printer sektörünü de yakından sayenizde takip etmekteyiz. Bazı üreticiler ile de görüşme fırsatımız oldu ve PLA filamenti üretme yönünde bazı istekler mevcut ve hali hazırda bazı çalışmalar yapılıyor. Umuyorum ki kısa süre içerisinde %100 Türk malı filament üretimleri de ülkemizde gerçekleşir ve biz de bu firmalara hammadde tedariki yapabiliriz. İlgilinenler ilgili malzemeler ile ilgili bilgiye firma web sayfamızdan aşağıdan ulaşabilirler.


  http://www.kumrukimya.com/fkur-bioflex.htm

  YanıtlaSil
 8. Merhaba, ABS polimerlerin sağlık açısından zararlı olduğundan/olabileceğinden bahsetmişsiniz. Bu durumda 3D pen'ler için bu malzemeden kaçınmak mı gerekir?
  internette baktığım PLA ile üretilmiş örnekler, yapmak istediğim çalışmalar için bana pek yeterli gelmedi?

  YanıtlaSil
 9. Merhaba, konuyla ilgili bana ulaşır mısınız? omerkemalkaya2023@gmail.com

  YanıtlaSil
 10. Robo 3d printer review
  https://www.youtube.com/watch?v=EAT60_5h9OQ

  YanıtlaSil