3D Yazıcılar Sayesinde Çin ile Rekabet Mümkün

Çin düşük işçilik maliyetleri nedeniyle en rekabetçi imalat endüstrisine sahip. Bu durumun oldukça farkında olan gelişmiş Amerika ve Avrupa ülkeleri oyunun kurallarını ciddi şekilde değiştirmeye hazırlanıyor.

Günümüzde üretim endüstrisi için en önemli yatırım kriteri, işçilik maliyetlerinin düşük olması bu nedenle neredeyse tüm MNC (Multi National Corporations) yani çok uluslu şirketler üretim birimlerini işçilik maliyetlerinin düşük olduğu ülkelere taşıyor. Bu durum düşük işçilik maliyetine sahip ülkelerin ihracatlarını korkunç şekilde arttırmasına sebep olurken  gelişmiş ülkelerde fabrikaların kapanmasına ve işsizlik oranının artmasına neden olmaktadır. Bu durumu tersine çevirebilmek ancak yüksek teknoloji ürünlerinin know-how ini elde bulundurmakla ya da işçilik maliyetlerinin önemli olmadığı teknolojilerle mümkün.

3D Yazıcı teknolojisi, işçilik maliyetlerinin diğer maliyetlere oranla daha düşük olduğu bir üretim yaklaşımıdır. Evet 3D yazıcılar seri üretim gereksinimi olan ürünlerde kullanmak çok da mümkün görünmüyor ancak bu teknoloji ile üretim hacimlerinin düşük olduğu alanlarda rekabet edebilmek oldukça mümkün. Ayrıca tüketiciler artık kendilerini daha fazla ifade edebildikleri ürünleri tercih ediyorlar. Bu da seri üretim yerine düşük hacimli ama kişiselleştirilmis ürünlerin kullanımını arttırıyor. Kişiselleştirmenin ve farklı tasarımlara sahip ürünleri üretebilmenin en kolay yolu da 3D Yazıcı teknolojilerinde geçiyor.


Bir çok farklı malzeme tipini üretmenin mümkün olduğu 3D yazıcı teknolojisinin çok daha az is gücü gerektirmesi nedeni ile düşük işçilik maliyetine sahip ülkelerle rekabeti mümkün kılıyor. Bu teknolojinin en çok umut vaad ettiği sektörler ise parça üretim hacimlerinin daha düşük olduğu sektörler, yani havacılık, kişiye özel protezler....

Peki sizce 3D yazıcılar başka hangi alanlarda rekabeti kolaylaştırır?

Görseller: Сђіиа , 3dsystems

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder