3D Yazıcı ile Ev Yapmak

3D Yazıcı ismi aslında katmanlı üretim yapabilen her türlü cihaza verilen genel bir isim. 3D Yazıcıların hayatımızın her alanına girecek olmasının sebebi de bu basit ama devrimsel özelliğinden kaynaklanıyor. Aşağıdaki videoda 3D Yazıcı teknolojisinin, inşaat sektörünü nasıl derinden etkileyebileceğini göreceksiniz.


Bu videoda evlerimizin temel yapı taşlarından olan betonu, daha önceki yazılarda anlatıldığı gibi  kullanarak katman katman bir evi inşa ediyor.

Contour Crafting, yani 3D yazıcı kullanarak ev inşa etme yaklaşımı 21. yüz yılın en büyük problemlerinden biri olan barınma sorununa belki de en verimli çözümü sunuyor.  3D yazıcı teknolojisi kullanarak ev inşa etme fikri hayal gibi görünse de temelde gerektirdiği bilgi ve altyapı son derece erişilebilir olması nedeni ile yakın gelecekte gerçekleşmesi oldukça muhtemel.

Günümüzde inşat teknolojisi iş gücüne bağımlı, yavaş ve çalışanlar açısından oldukça tehlikeli bir süreç. 3D yazıcı teknolojisinin inşaat sektörüne uygulanması ile beraber inşaat maliyetlerini %20, malzeme maliyetlerini %25 ve en önemlisi iş gücü maliyetlerini  %45 azalatmak mümkün. Bu teknoloji  bir evin inşa süresini de 20 saate kadar kısaltıyor. 3D yazıcı yaklaşımının sağladığı esneklik sayesinde de komşunuzla aynı mimari tasarıma sahip bir evde oturmak zorunda da değilsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder