Üç Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır 2


3B yazıcılar bir çok farklı malzemeyi yada teknolojiyi içinde barındırabilir ancak temelde hepsi aynı mantıkla çalışır. Üç boyutlu modeli katmanlara ayırarak ve bu katmanları adım adım üst üste yığarak modeli somut bir ürün olarak gerçekleştirir. 

3D Printer Nasıl Çalışır

3 boyutlu çıktı alabilmek için öncelikle bir üç boyutlu çizime ihtiyacınız var. Daha sonra internetten açık kaynak olarak da indirilebilen 3b yazıcı programları kullanmanız gerekiyor. Bu yazılımlar 3d modeli dilimlere ayırır ve  2 boyutlu katmanları oluşturur.   3 eksenli ve bilgisayar kontrollü bir makine vasıtası ile katmanlara sırayla üretilir.


Üç boyutlu yazıcılar fiyatları kullandıkları malzemelere ve teknolojilerine göre 500$ dan 1000000$ kadar değişkenlik göstermektedir. Örneğin Termoplastik abs malzemesi kullanan kendin yap tipi bir üç boyutlu yazıcı 500$'a mal edilebilirken. Lazer kullanan ve çeşitli alaşım tozları kullanarak metal Ürünler üretebilen bir yazıcı ise 1 kaç milyon dolar fiyatında olabilmektedir.

Üç boyutlu yazıcıların önemli ve popüler olmasını ister sebebi ise. Alışıla gelmiş üretim yaklaşımı kökten değiştirmesi ve yeni olanakların kapılarını açmasıdır. Örneğin günümüzde bir ürüne ait parça üretimi yapabilmek için ihtiyacınız olan şeyler; Parçanın CAD olarak bilgisayarda hazırlanmış çizimi. Bu parçanın üretilmesi için gerekli olan kalıp, takım, fikstür ve benzeri destekleyici üretim ekipmanları. Bu destekleyici ekipmanları üretebilmek için bir çok farklı imalat makinesi ve tabi ki ham madde gerekmektedir. Üç boyutlu yazıcı teknolojisinde ise ihtiyacınız olan 3 şey var CAD çizimi, 3d printer, ham madde. Tüm bunlara ek olarak kullanılan ham madde ve fire miktarı kullanılan diğer yöntemlere göre oldukça azdır. Üretim prosesi tamamen otomatik olduğu için operatör yeteneğinden etkilenmez. Ayrıca şuan ki hiç bir üretim yöntemi ile mümkün olmayan parça geometrilerini üretebilirsiniz. Bu konuya ileri ki yazılarda ayrıca değineceğim

Bu yöntem geçmişte hızlı prototipleme ya da hızlı üretim olarak anılıyordu. Ancak günümüzde üç boyutlu imalat, additive manufacturing, ya da en popüler ismi ile 3D printing olarak anılıyor.

Görsel : ALoopingIconHiç yorum yok:

Yorum Gönder