RepRap: Kendini Kopyalayan 3D Yazıcı 1

reprap prusa mendel 3d yazıcı
RepRap projesi kendini oluşturan parçaları dahi üretebilen bir 3 boyutlu yazıcı geliştirilmesi girişimidir. RepRap ismi orijinal ismiyle; "replicating rapid prototyper" seri prototip kopyalama olarak kısaltılabilir. RepRap daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz Fused Deposition Modelin teknolojisini kullanmaktadır.


Darwin(Mart 2007), Mendel (Ekim 2009), Prusa Mendel(2010) ve Huxley (2010) şimdiye kadar çıkmış ilk dört 3D yazıcılardır. Bu yazıcıları geliştirenler RepRap’ın temelini birebir kopyalama ve hatta evrim olarak gördükleri için bu isimleri uygun görmüşlerdir.

RepRap 3D yazıcı kendi kendini kopyalama yeteneği sayesinde pahalı altyapı gereksinimlerine ihtiyaç duymadan karmaşık geometrili ürünleri bile üretmeye olanak sağlayabilirler. Geliştiriciler RepRap teknolojisinin bu özellikleri ile devrim niteliğinde olduğunu ve sayılarının katlanarak artacağına inanıyorlar.

RepRap Projesi kapsamında oluşturulmuş tüm data ve tasarımlar açık kaynak lisansına tabidir. 

Donanım

reprap huxley 3d yazıcıBu teknoloji sahip olduğu tüm kaynaklarin acik olmasi sayesinde gelistiricilerin uygun gördüğü eklemeleri ve modifikasyonları özgürce uygulayabilmelerini sağlıyor. RepRap 3D yazıcılar çoğunlukla bilgisayar kontrollü bir XYZ kartezyen platformuna bağlanmış termoplastik püskürtücüden oluşurlar. Yazıcı iskeleti çelik çubuklardan oluşur ve bunları birbirine bağlayan bağlantı elemanları yazıcı tarafından üretilen plastik parçalardır. X ve Y ekseni hareketi eksantrik-triger kayisi (timing belt) ile Z ekseni hareketi de vida mili ile bir step/kademeli motor tarafindan kontrol edilir.

RepRap’ın en önemli özelliği termoplastik püskürtücü kısmıdır. Geçmişte tasarlanan 3D yazıcılarda, püskürtücüler DC bir motor tarafından sürülen plastik filaman besleyicisi ve plastik filamanın eritme odasından, dar bir ekstrüzyon nozulunden ilerlemesini sağlayan yapıdan olusurlardı. Fakat DC motorlar büyük durağanlıklari/ataletleri yüzünden seri bir şekilde başlama-bitiş yapamıyorlar ve bu yüzden de hassas kontrol sağlayamıyorlardı. Bu nedenlerle yakın teknoloji yazıcılar ve RepRap Step motor(bazen vitesli) kullanıyorlar.

mendel reprap 3dyazıcı
Mendel

RepRap'ın elektronik devreleri açık kaynak Arduino platformuna dayanır. Bu platforma step motor kontrol devreleri eklenmesi ile 3D yazıcı için gerekli olan elektronik alt yapı tamamlanmış olur. Ben kendi yazıcımda Sanguino anakartına eklenmiş pololu step motorlu versiyonu olan Sanguinololu kartını kullanıyorum ve oldukça memnunum. Fiyat performans oranı oldukça iyi bir 3D yazıcı kartı.

Devamı gelecek....


Bu arada kendi yaptığım Reprap Prusa yı da paylaşmak isterim.


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

1 yorum:

  1. merhaba, kendi 3b yazıcını kendin yap fikri bana çok cazip geliyor özellikle maliyet açısından bakıldığında makerbot gibi yazıcıların pahalı olması 3b yazıcı meraklılarını reprapa yöneltecektir diye düşünüyorum. ben de bir tane yapmak isterim ama yapılmış bir reprap çıktısı görmek isterdim. özellikle kendi yaptığınız reprapınızdan aldığınız bir çıktıyı sitenizde yayınlayabilirseniz sevinirim.

    YanıtlaSil