3D Yazıcı ile İmkansız Şekiller Mümkün

3d yazılar hızlı üretim, kişiselleştirme ve tedarik maliyetlerini azaltmanın yanı sıra geleneksel imalat yöntemleri ile üretilmesi mümkün olmayan geometrilerdeki objelerin de üretilmesi olanak sağlıyor . Alışılmış tüm tasarım kalıplarını yıkan bu yeni yaklaşım sayesinde daha ürünler daha futuristik bir görünüm kazanırken, parça başına düşen hammadde maliyeti ve ağırlıkta azalmış oluyor.

Torna, freze, döküm, kaynak gibi geleneksel imalat yöntemleri ile üretilecek ürünler bu proseslerin gereksinimlerine göre tasarlanmalidir. Bu gereksinimler kompleks şekilleri sahip objelerin üretilmesini zorlaştırır.Örneğin Eiffel kulesini küçük ölçekte modelini tüm detayları ile birlikte tek bir aşamada üretmek imkansızdır. Kuleyi oluşturan tüm parçaların ayrı tekniklerle üretilip birleştirilmesi gerekmektedir. Ancak kulenin modelini 3d yazıcı ile üretmek isterseniz tek bir aşamada son ürüne ulasırsınız. 3d yazıcılarin sağladığı en büyük avantajlardan biri de budur.

Kompleks şekilleri sahip objelerin tek bir aşamada uretilebilmesi tasarımcılar için yeni ve daha özgür bir dünyanın da kapılarını da açmaktadır. Bu yeni yaklaşım üretim endüstrisinin her alanını yakın gelecekte derinden etkilemesi bekleniyor.

Yeni tasarim anlayışının mühendisleri sağladığı olanakların başında, daha az hammadde kullanarak daha çok iş yapan ürünler geliyor.


2 yorum:

 1. Merhaba,
  Sizinle iletişime geçebilmek için iletişim bilginizi verebilir misiniz.
  Teşekkürler
  furkanbakir hot mail

  YanıtlaSil
 2. teknomiks -- gmail.com adresinden ulasabilirsiniz

  YanıtlaSil