3. Endüstriyel Devrim : 3D Yazıcılar


1. Endüstriyel devrim 18. Yüzyılın sonlarında ingiltere'de tekstil endüstrisi ile başladı ve fabrikalar doğdu. 2. Endüstriyel devrim ise 20. Yüzyılın başında Henry Ford un hareketli montaj hattı kullanarak seri üretimi yerleştirmesi ile gerçekleşti. 3. Endüstriyel devrim ise 3 boyutlu yazıcılar ve 3 boyutlu imalat yöntemleri ile olacak.


3d printer, MakerbotGünümüzde artık bir ürünü üretmek masaüstü ebatlarında  3 boyutlu bir yazıcı ile mümkün. Özellikle pratik malzeme kullanan 3b yazıcı ve baskı makineleri 500 dolarlar seviyesinde. Bu cihazlar genellikler termoplastik flamanlarını kullanarak parçaları katman katman örerek üretir.

İhtiyacınız olan şeyler ise parçaların 3 boyutlu çizimleri, 3b yazıcı dilimleme programı ve 3d yazıcı. Sürecin, basit ve düşük maliyetli olmasi da yeni bir çağın başlangıcı için verimli bir zemin hazırlıyor. Bu 1980lerde nasıl kişisel Bilgisayarlar sıradan kullanıcıların evlerine girdiyse bugün de 3b yazıcılar ev kullanıcılara ulaşmaya başladı.

Bu aşamadan sonra 3d yazıcı teknolojisi özelikle imalat endüstrisi başta olmak üzere hayatımızın her alanına girmeye başlayacak. 3b yazıcılarin çözünürlüğü ve malzeme portföyü artması ile de evimizde ki bilgisayarlar gibi vazgeçilmez bir ürün olarak yerini alacak.


Görsel :Bre Pettis

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder