3 Boyutlu Yazıcı Teknolojisi Nedir?

3 Boyutlu yazıcı teknolojisi (3D Printing) ya da katkılı üretim teknolojisi (Additive Manufacturing) 3 boyutlu katı cisimlerin 3 boyutlu dijital datadan faydalanarak üretilmesidir. Bu proses geleneksel talaş kaldırma proseslerinden faikli olarak malzeme çıkartmaya yönelik değil malzeme eklemeye yönelik bir teknolojidir.

3 Boyutlu üretim teknolojisi bir çok farklı malzemeyi kullanmakta ve kalıp, parça geometrisine uygun ham madde gereksinimlerini büyük oranda ortadan kaldırabilmektedir. Örneğin, talaşlı kaldırma yöntemi ile üretilen parçalarda, parçanın duş geometrisini kapsayacak bir ham madde (yarı mamul) kullanılması gerekmek de ve bu yarı mamulden parçada istenmeyen boşlukla çıkarılmaktadır. Bu işlem  saatler belkide günler alabilmektedir ve bunun yanında fire oranı da çok yüksektir. Katkılı imalat yada 3 boyutlu üretim teknolojilerinde ise bu süreç hem oldukça kısa hemde fire oranları sıfıra yakındır. Ayrıca talaş kaldırma süreçlerinde ihtiyaç duyulan fikstür ve takim tasarım gibi asamalar da ortadan kalkmaktadır. 

3 Boyutlu üretim yada katkılı üretim teknolojilerinin hassas döküm gibi kompleks geometriye sahip şekillerin kolay üretilmesini sağlayan proseslere olan üstünlüğü ise yine kalıp tasarımı ve kalıp üretimidir.

Ağırlıklı olarak ABS gibi plastik model veya prototip imalatında kullanılan bu teknoloji geciktiğimizi 10 yılda oldukça ivmeli bir gelişme ile beraber portföyüne seramik ve metal gibi diğer 2 ana malzeme grubunu da eklemiştir. Günümüzde metal, plastik, seramik gibi, 3 ana malzeme grubu da bu teknoloji ile üretilebilmektedir.

Devamı Gelecek.....


Bu yazıyı beğendiniz mi?

3byazici.com’da amacımız okuyucularımızı bilgilendirebilmek ve 3D Printer teknolojilerini ülkemizde daha iyi tanıtmak. Bu yazıyı beğendiyseniz çevrenizle paylaşarak; bizi daha fazla yazmamız için motive edebilirsiniz.

3byazici.com’u daki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Twitter ve Facebook sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder